Zdrowotny przegląd prasy

16 Kwietnia 2018, 8:43 prasa

Dziś w prasie o projekcie dotyczącym norm zatrudnienia pielęgniarek na oddziałach szpitalnych, o leczeniu nowotworów i uchwalonych przez Sejm zmianach w ratownictwie i w IOWISZ. Co jeszcze?

"Znowelizowane ustawy o ratownictwie i IOWISZ-u" - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. Sejm uchwalił ustawę przewidującą likwidację prywatnych karetek – zasadniczo od przyszłego roku, ale tam, gdzie nie będzie wystarczającej liczby państwowych, będą mogły funkcjonować do końca 2020 r. Posłowie poparli też zmiany, na mocy których więcej podmiotów będzie mogło ubiegać się o opinię o celowości inwestycji.

"Rząd tylko mówi o leczeniu nowotworów. Obietnice są niespełniane od lat" - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. Fundacja Alivia policzyła, jak długo rząd jedynie mówi o leczeniu nowotworów. A robi niewiele. Wyszły jej setki dni - piszą Klara Klinger i Agata Szczepańska.

"Normy zatrudnienia pielęgniarek coraz bliżej" - o tym w dziś w Dzienniku Gazecie Prawnej pisze Agata Szczepańska. Liczba pielęgniarek, które muszą być zatrudnione na szpitalnych oddziałach, będzie zależała od liczby łóżek. Resort zdrowia skierował właśnie do konsultacji rozporządzenie, które wprowadzić ma to rozwiązanie. Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj. 

Ten sam temat także w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolitej. "Więcej pielęgniarek na oddziałach" - czytamy. Od połowy przyszłego roku zwiększy się liczba pielęgniarek na oddziałach. Resort określił dokładnie, ile ma ich być - pisze Karolina Kowalska.

"Walka ze smogiem tylko dla wybranych" - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. Na ocieplenie budynków i wymianę pieców mogą na razie liczyć mieszkańcy 23 mniejszych miejscowości z listy najbardziej zanieczyszczonych miast sporządzonej przez WHO.

"Pielęgniarka wystawi zwolnienie lekarskie?" - resort zdrowia chce, by zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy wystawiali w imieniu medyków pielęgniarka lub asystent lekarza - czytamy w Rzeczpospolitej.

"Naciąganie w pakiecie, czyli jak spółka Energetyczne Centrum służy sieci LUX MED. UOKiK: Przy zawieraniu umów z klientami EC dochodziło do łamania prawa" - czytamy w Gazecie Wyborczej. LUX MED - największa sieć prywatnych poradni medycznych w Polsce - zarabia, współpracując z Energetycznym Centrum, które naciąga ludzi. Według UOKiK Centrum okłamywało klientów podczas zawierania umów na sprzedaż prądu, gazu i luxmedowskich pakietów medycznych. I robi to nadal, ale jako Multihome. LUX MED nie widzi problemu.

"NFZ chce utrudnić mieszkańcom Śląska wyjazdy na leczenie zaćmy w Czechach" - pisze Judyta Watoła w katowickim wydaniu Gazety Wyborczej. Na leczenie zaćmy w Czechach najwięcej pacjentów wyjeżdża z województw śląskiego i opolskiego. - To nie jest pozytywne zjawisko, gdy pacjenci wyjeżdżają na tak skomplikowane operacje za granicę. Chcemy to zmienić - powiedział szef NFZ Andrzej Jacyna.

Redakcja

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz