T. Jędrzejczyk: normy wcale nie takie korzystne dla pielęgniarek

16 Kwietnia 2018, 11:07

W piątek do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia, w którym Ministerstwo Zdrowia określa normy zatrudnienia pielęgniarek na poszczególnych oddziałach szpitalnych. To rozwiązanie, o które środowisko zabiegało od lat. O komentarz do propozycji MZ poprosiliśmy Tadeusza Jędrzejczyka, byłego prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nie należy negować, że problem jest realny. Pielęgniarek niestety ubywa, a pacjentów w szpitalach będzie przybywało, choćby z powodu starzenia się społeczeństwa. Wydaje się jednak, że zaproponowane przez Ministerstwo rozwiązanie nie będzie wcale skutecznym lekiem. Po pierwsze wzbudzi prawdopodobnie opór samych pielęgniarek. Wraz z wymaganiami dyrektorzy szpitali będą chętnie zatrudniać personel z imigracji, korzystając jednocześnie z ułatwień przygotowywanych przez resort. W związku z tym pensje ulegną, po serii podwyżek, ponownemu zamrożeniu.

Łatwiej wyrejestrować łóżko niż zatrudnić pielęgniarkę

Po drugie, często łatwiej będzie podjąć decyzję o wyrejestrowaniu jednego czy dwóch łóżek niż zatrudnianiu dodatkowych pielęgniarek i położnych. W wielu miejscach kraju wciąż takie możliwości istnieją, wobec względnego nadmiaru miejsc w szpitalach. Podkreślić należy, że nadmiar jest względny, ponieważ w krajach UE mniejsza liczba miejsc szpitalnych jest powiązana z lepiej działającą opieką ambulatoryjną. 

Premia powiązana z jakością

Po trzecie normy działają tylko w obszarze ilościowym. Jakie rozwiązanie problemu byłoby lepsze? Np. wykorzystanie wskaźnika korygującego (rozporządzenie o Ogólnych Warunkach Umów, zmienione w 2015 r. daje taką możliwość) w oparciu zarówno o liczbę personelu w przeliczeniu na łóżka, a przede wszystkim pacjentów i ich stan. Wtedy szpitalowi opłacałoby się zatrudnić dodatkowy personel, ponieważ otrzymałby za to rekompensatę. Wreszcie wskaźnik (czy inaczej premia) powinna być powiązana z jakością opieki. Wiele szpitali podjęło wysiłek poprawy satysfakcji pacjentów z opieki i nie zostało to w żaden sposób zauważone w systemie.

Tadeusz Jędrzejczyk

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz