Zmiany w pogotowiu: kto inny przyjmie zgłoszenie, kto inny wyśle karetkę

16 Kwietnia 2018, 13:05

Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia dotyczący organizacji dyspozytorni medycznej. Projekt ma umożliwić funkcjonowanie dyspozytorni w oparciu o nową strukturę organizacyjną, z wykorzystaniem Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego. Określa też zakres dokumentacji prowadzonej przez dyspozytorów medycznych po przejściu dyspozytorni w struktury urzędów wojewódzkich.

Projekt określa sposób organizacji dyspozytorni medycznej. Zakłada się, że dyspozytorzy medyczni podzieleni zostaną na dyspozytorów przyjmujących zgłoszenia alarmowe i powiadomienia o zdarzeniu oraz dyspozytorów wysyłających zespoły ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia. Obie grupy dyspozytorów wykonywać będą swoje zadania w wydzielonych częściach jednej dyspozytorni medycznej – w części operatorskiej i dyspozytorskiej.

Pracę nadzorować będzie główny dyspozytor

Na bieżąco nadzorować pracę dyspozytorów będzie główny dyspozytor, a pod jego nieobecność - zastępca głównego dyspozytora. W dyspozytorni medycznej wydzielone zostanie także stanowisko pracy kierownika dyspozytorni oraz (fakultatywnie) jego zastępcy, a także stanowisko administratora Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Obowiązkowe zasilanie awaryjne

Projekt reguluje też wymagania w zakresie zapewnienia zasilania awaryjnego dla urządzeń teleinformatycznych i innych urządzeń elektrycznych, dostępu do Internetu oraz dostępu do stacji roboczej z zainstalowanym programem do rejestracji i udostępniania nagrań rozmów prowadzonych przez dyspozytorów medycznych.

Brak jednolitych rozwiązań wpływa na jakość 

W tej chwili nie ma jednolitych wytycznych co do funkcjonowania dyspozytorni medycznych. Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, istnieje wiele różnych rozwiązań w tym zakresie, co wpływa ujemnie na jakość obsługi zgłoszeń alarmowych i powiadomień o zdarzeniach. Brak wydzielania poszczególnych stanowisk pracy w dyspozytorni medycznej znacznie utrudnia realizację zadań dyspozytorów medycznych z wykorzystaniem Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego. Skutki takiego stanu rzeczy dają o sobie znać w szczególności w razie zwiększonej liczby wezwań zespołów ratownictwa medycznego oraz w zdarzeniach mnogich i masowych.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie organizacji dyspozytorni medycznej

AS

Źródło: RCL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Michał Wtorek, 17 Kwietnia 2018, 12:07
odkąd zlikwidowano powiatowe dyspozytornie jest o połowę więcej wyjazdów