NHS wdraża nowe technologie do szpitali. Mają przynieść oszczędności

18 Kwietnia 2018, 12:34

Rozpoczęty w czerwcu 2017 r. program ITP ma na celu pomoc w stworzeniu warunków do tego, aby sprawdzone innowacje były sprawniej i systematyczniej wdrażane przez NHS. Skuteczność nowych technologii oceniania jest drogą porównywania. Na podstawie wyników konkurencyjności technologii NHS określi sposoby i termin wdrażania ich stosowania w służbie zdrowia. 

NHS upublicznił listę nowych technologii, które mają być w przyspieszonym tempie udostępnione pacjentom w ramach programu Innovation and Technology Payment Programme (ITP.)

Diagnoza serca na podstawie modelu 3d

Najnowszą technologią zatwierdzoną przez NHS jest Heartflow. Innowacyjne oprogramowania tworzy trójwymiarowy model serca, następnie analizując wszelkie anomalie w przepływie krwi - umożliwia szybką diagnozę choroby wieńcowej u pacjenta. Technologia może zastąpić nawet 35 tys. testów inwazyjnych wśród pacjentów w skali roku.

Nowa generacja szwów i kolonoskopów

Inną technologią wprowadzoną przez NHS ma być Plus Sutures. Jest to nowy rodzaj szwów chirurgicznych zmniejszających ryzyko zakażeń m.in. gronkowcem. Wśród nowych technologii zaakceptowanych przez NHS jest też Endocuff Vision. To nowy rodzaj kolonoskopu.

SecurAcath - urządzenie do zabezpieczania cewników, które zmniejsza ryzyko infekcji u pacjentów z umieszczonym cewnikiem centralnym. Korzystanie z tego sprzętu pomaga skrócić czas potrzebny na pielęgnację i zmianę opatrunków. Ten typ cewnika stosuje się zwykle u osób wymagających dożylnego dostępu przez kilka tygodni. Korzystają z niego pacjenci zarówno szpitalni jak i ambulatoryjny. NICE szacuje, że SecurAcath mogłoby zostać wykorzystane nawet u 120 tys. pacjentów każdego roku.

Projekt potrzebuje odpowiedniego finansowania i współpracy z uniwersytetami

„Aby dalsze innowacje były rozpowszechniane w NHS, kluczowe jest finansowanie na odpowiednim poziomie - komentował prof. Tony Young, przewodniczący klinicznej grupy kontrolnej innowacji w NHS.

15 brytyjskich akademickich sieci naukowych będzie bezpośrednio odpowiedzialne za przyspieszenie wdrażania nowych technologii na lokalnych rynkach zdrowotnych.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz