Radziwiłł w Sejmie: Powstanie lista "S", a bezpłatne leki dla seniorów wypiszą lekarze POZ na podstawie PESEL

26 Listopada 2015, 10:56 minister

Darmowe leki będą wypisywać lekarze POZ, powstanie odrębna lista „S”, a podstawą do wypisania recepty osobom po 75 roku życia będzie PESEL. System ma być jak najbardziej prosty i bez zbędnej biurokracji dla lekarzy, zapowiedział dzisiaj w Sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

 

 

Minister odpowiadał dziś w Sejmie na pytania poseł Jolanty Szczypińskiej i poseł Marii Zuby z PiS. Posłanki chciały się dowiedzieć m.in. jakie leki będą bezpłatne dla seniorów, jakie będą kryteria ich wyboru oraz jak system będzie kontrolowany.

Z informacji jakie przekazał w  swoim wystąpieniu minister wynika, że w obwieszczeniu, które jest zgodnie z ustawą refundacyjną nowelizowane co dwa miesiące, powstanie dodatkowy wykaz „S”, czyli dla seniorów, w którym znajdzie się odrębny katalog leków, które mogą być wypisywane jako bezpłatne dla osób po 75 roku życia.

Jak zapowiedział minister, ze względu bezpieczeństwa budżetowego na początek będą to leki obecnie najtańsze : –  My musimy zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne osobom, których to dotyczy, ale jednocześnie zabezpieczyć finanse publiczne. Na pewno na listę „S” trafią wszystkie leki, które są blisko limitu, czyli leki na ryczałt i z niskim współpłaceniem.

Następnie  mają być wprowadzane leki droższe przy zastosowaniu kryterium medycznego, czyli leki najczęściej stosowane przez seniorów.

Minister Radziwiłł poinformował także, że prawo wypisywania bezpłatnych recept będą mieli przynajmniej na początku tylko lekarze POZ. Podstawą wypisania jak i realizacji recepty będzie tylko numer PESEL pacjenta. Minister nie przewiduje także prowadzenia specjalnej kontroli. To czy nie ma nadużyć będzie sprawdzać NFZ. Jeśli skala nadużyć będzie niewielka wówczas można się spodziewać, że lista „S” będzie poszerzana: – Będziemy na bieżąco obserwować i jeżeli nie będzie nadużyć, a wierzę że to jest możliwe, to lista tych leków będzie się poszerzać, tak żeby praktycznie całe leczenie pacjentów w wieku starszym mogło odbywać się bezpłatnie - zapowiedział Radziwiłł.

AG

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Maria Piątek, 27 Listopada 2015, 19:12
Czy Ci co mają 8 - 9 tys zł emerytury też dostaną darmowe leki? wiadomo o jaka grupę chodzi.