Zawirowania wokół dentobusów. Nie wiadomo kiedy wyjadą w trasę

17 Kwietnia 2018, 9:34

20 i 21 lutego oddziały wojewódzkie Funduszu ogłosiły pierwsze postępowania konkursowe w rodzaju: leczenie stomatologiczne - leczenie stomatologiczne w zakresie świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży w dentobusach. Wyniki konkursów miały być znane w okolicach 20 marca. Mobilne gabinety stomatologiczne powinny wyjechać z początkiem kwietnia, tak się jednak nie stało. W przeważającej części województw zabrakło chętnych świadczeniodawców.

W wielu województwach pierwsze konkursy w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych w dentobusach nie przyniosły efektów - w przeważającej części miejsc nie wyłoniono świadczeniodawców. Rezultatem są ponownie rozpisane konkursy. Na razie nie wiadomo więc, kiedy dentobusy ruszą w trasę i zaczną leczyć małych pacjentów.

Gdzie rozpisano kolejne konkursy?

Aktualnie kolejne konkursy zostały rozpisane m.in. w województwie: lubelskim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim czy opolskim. Umowy nie zawarto także na Mazowszu.

- W Małopolsce konkurs został rozstrzygnięty 23 marca, ale ostatecznie świadczeniodawca nie podpisał umowy. 10 kwietnia ogłoszono kolejne postępowanie, planowane rozstrzygniecie ustanowiono na 18 maja - informuje Politykę Zdrowotną Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy małopolskiego NFZ. Powodem była decyzja stomatologa, który zdecydował nie podjąć się współpracy. Terminowe rozstrzygnięcie trwającego konkursu pozwoliłoby na rozpoczęcie pracy przez dentobus w czerwcu, czyli w czasie kiedy lada chwila rozpoczynają się wakacje dla uczniów. Podobny kłopot mają także inne oddziały wojewódzkie Funduszu.

Unieważniony został konkurs w województwie podkarpackim. Nowa umowa ma zostać podpisana od 1 maja, a nie jak poprzednio zakładano 1 kwietnia - oczywiście tylko wtedy, gdy ktoś zdecyduje się odpowiedzieć na ofertę. Czas trwania umowy nie uległ jednak wydłużeniu.

Problem dotyczy także województwa opolskiego, gdzie konkurs został rozpisany już po raz trzeci. A umowa obowiązywać ma od 1 czerwca.

W części województw dentobusy nadal w rękach wojewodów

W części województw nadal trwają procedury związane z przejęciem dentobusów od wojewodów.

- W województwie zachodniopomorskim po przesunięciu terminu zakończenia konkursu na ogłoszenie odpowiedziało dwóch oferentów.  Umowa ZOW NFZ na świadczenie usług ogólnostomatologicznych i profilaktycznych dla dzieci i młodzieży do lat 18 w dentobusie została zawarta na okres 5 lat - od 1 kwietnia 2018 roku do 31 marca 2023 roku. Obecnie procedowane są z Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim niezbędne czynności związane z podpisaniem przez świadczeniodawcę umowy na przejęcie dentobusu od wojewody zachodniopomorskiego - mówi nam Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego NFZ.

Wstępnym sukcesem zakończyło się również postępowanie na Pomorzu. - Konkurs został rozstrzygnięty pod koniec marca. Stanęło do niego dwóch oferentów. Tam dentobus rozpocznie działalność po podpisaniu przez wybranego w konkursie świadczeniodawcę umów z Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ oraz Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, to jednak jeszcze nie nastąpiło - przekazuje  Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ.

Podlaski OW rozstrzygnął postępowanie 16 marca 2018 r. Wpłynęły dwie oferty. Umowa z POW NFZ została podpisana 27.03.2018  i obowiązuję od 01.04.2018  do 30.06.2022 r. Według informacji z Podlaskiego UW umowa na dentobusy nie została podpisana.

Nie brakuje sceptyków 

Jan Zuchowski z Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku tłumaczy, że wiele procedur stomatologicznych wymaga odpowiedniego czasu leczenia od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, co oznacza, że gros z nich nie jest możliwa do osiągnięcia podczas jednej wizyty w dentobusie. Lekarz za sensowniejsze rozwiązanie uznaje kompletne wyposażenie 15 gabinetów w jednym województwie, co w skali kraju za cenę wszystkich dentobusów pozwoliłoby wyposażyć aż 240 gabinetów.

Dodatkowo z oczywistych względów dentyści nie chętnie wybierają współpracę z publicznym płatnikiem. Praca w dentobusie i podróżowanie po województwie ogranicza możliwość świadczenia usług w innych miejscach, w tym prywatnych gabinetach. Na leczenie w dentobusie wymagana jest także zgoda rodzica lub opiekuna, bez takiego dokumentu praca dentysty wiąże się z dużymi konsekwencjami.

Idea słuszna, ale…

Przypomnijmy, że ministerstwo zdrowia zdecydowało się na zakup 16 dentobusów za kwotę blisko 24 mln zł. Fundusze na ich zakup pochodziły z budżetu państwa, z kwoty ponad 280 mln zł przeznaczonej na zakup sprzętu oraz aparatury medycznej za sprawą uchwalonej we wrześniu specustawy. W pełni wyposażone mobilne gabinety stomatologiczne mają służyć dzieciom i młodzieży do leczenia i walki z próchnicą. Świadczenia w dentobusach będą realizowane także na terenie małych miejscowości i szkół, w których trudno o organizację gabinetu.

Opóźnienia w programie mobilnych gabinetów stomatologicznych to już kolejne po programie kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego. Tymczasem szacuje się, że ponad połowa trzylatków ma próchnicę, wśród starszych dzieci problem jest znacznie większy. Z próchnicą zmaga się blisko 90 proc. 18-latków.

Anna Grela

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz