Ł. Szumowski m.in. o lekach, e-zdrowiu, onkologii, udarach

18 Kwietnia 2018, 20:56 SZUMOWSKI

Lekarze nie muszą od razu w czasie wizyty pacjenta wypisywać e-zwolnień, może to zrobić zbiorczo na koniec dnia sekretarka. Jeszcze w tym roku powinna ruszyć sieć placówek oferująca pomoc osobom z udarem z wykorzystaniem najnowszych technologii - to jedne z zapowiedzi złożonych dziś wieczorem przez ministra Łukasza Szumowskiego. Mówił też m.in. o sieci onkologicznej, lekach dla seniorów i ciężarnych, znieczuleniu, medycynie szkolnej. 

Walka z kolejkami

Planujemy rozwiązać największą bolączkę Polaków, jaką jest czekanie w kolejkach do lekarzy specjalistów - powiedział w programie „Gość Wiadomości” TVP Info minister zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślał, że to jedna z głównych spraw, na którą narzekają Polacy. - Każdy wcześniejszy minister mówił też, że uszczelni podatki. Udało się z VAT-em, uda się też z kolejkami - stwierdził. 

Zapowiedział m.in. zwiększenie wyceny w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). - Do tej pory głownie nakłady szły głownie na szpitalnictwo i podstawową opiekę zdrowotną. Czas by też opieka specjalistyczna była doceniona  - stwierdził. 

- Wtedy mamy szansę by kolejki się skróciły w istotny sposób. To zobaczą pacjenci już w przyszłym roku - mówił minister zdrowia.

Psychiatria: środowiskowa i lepiej finansowana

Minister zapowiedział, że w tym roku na finansowanie opieki psychiatrycznej trafi o 100 mln zł więcej. Część pieniędzy trafi na pilotaż opieki środowiskowej, część na lepsze wyceny świadczeń i niwelowanie zróżnicowania wycen między różnymi regionami kraju. 

- Psychiatria to dziedzina, która była zapomniana. Rusza pilot psychiatrii środowiskowej. Powinniśmy zmienić opiekę psychiatryczną tak, żeby pierwszy kontakt młodych ludzi z psychiatrią nie był w szpitalu, zakładu lecznictwa zamkniętego, tylko bliżej miejsca zamieszkania. opieka środowiskowa - podkreślił Szumowski.
Szumowski przyznał też, że mamy coraz więcej depresji i problemów psychicznych u młodzieży. 

- Oczywiście nie naprawimy tego w ciągu roku, dwóch czy trzech, ale będziemy sukcesywnie zwiększać finansowanie - dodał.

Opieka okołoporodowa

Minister mówił też o zakazie pobierania opłat za pobyt rodziców małych pacjentów w szpitalach. - To jest po prostu niedopuszczalne i to musi zostać zmienione - mówił. 

Podkreślał prawo do intymności, prawach rodzącej. 

Co z anestezjologami?

Na pytanie jak MZ zapewni realizację prawa do znieczulenie dla każdej rodzącej minister stwierdził, że każda kobieta przede wszystkim będzie mieć prawo do informacji jakie metody łagodzenia bólu są w danym ośrodku stosowane - tak zapisano to w standardach okołoporodowych. 

Przyznał, że MZ nie da rady od razu zapewnić, że w każdym miejscu będzie anestezjolog. Ale dowie się, że w innej placówce jest to dostępne. - Położne będą mogły prowadzić znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu więc jeden anestezjolog będzie mógł prowadzić kilka porodów i to zapewni szerszy dostęp. 

 

Medycyna szkolna - prawo rodzica górą

Wspólnie z resortem edukacji MZ zmienia zasady opieki w szkołach zarówno pielęgniarskiej jak i stomatologicznej. - Po pierwsze zwiększamy w istotny sposób dostępność pielęgniarek w szkołach - mówi. - Może wyłapywać sytuacje ryzykowne, które mogą prowadzić do zmian chorobowych. Natomiast to co jest tutaj ważne, na pewno w koordynacji, porozumieniu i za zgodą rodziców. Nie będzie takiej sytuacji, o czym wcześniej media pisały, że szkolna pielęgniarka będzie coś komuś przekazywała bez zgody rodziców - mówił Szumowski. Podkreślił, że prawa rodziców są kluczowe.

 

E-zdrowie

Odnosząc się do przesunięcia wejścia w życie wyłącznie elektronicznych e-zwolnień minister powiedział, że lekarz nie musi ślęczeć przed komputerem. Minister  przyznaje, że zajmuje to czas, wymaga wiedzy. - Sekretarka może to zrobić zbiorczo na koniec dnia - mówił o nowych propozycjach dla lekarzy. 

Wspominał też o e-receptach, zwracając uwagę m.in. na to, że teraz biorąc wiele różnych leków, przepisanych przez lekarzy, pacjenci są narażeni na interakcje i np. krwawienie. 

 

Leki dla seniorów: więcej droższych

Zapytany o darmowe leki dla seniorów powyżej 75 roku życia, Szumowski poinformował: - Analizujemy, które leków są najczęściej przyjmowane przez seniorów, które generują największe koszty wśród pacjentów - mówił. 

Leki dla ciężarnych: co za darmo?

Minister przyznał, że leki dla ciężarnych będą niewielkim programem, ponieważ zwykle chodzi o osoby młode i zdrowe, a na dodatek wielu leków nie można w ciąży przyjmować. Jako te, które mogą znaleźć się na liście bezpłatnych wspomniał np. o no-spa, obniżających ciśnienie w ciąży, hormonach. Pytany o witaminy itp. stwierdził, że suplementy diety nie są lekami.  - Tych leków nie jest tak dużo - podsumował.

Onkologia i kardiologia

Szef resortu zdrowia został również zapytany o program leczenia chorób serca i nowotworów wymienione wcześniej przez premiera jako ważne dla rządu. Poinformował, że prace trwają.

O onkologii stwierdził: - Właściwie mamy już spięty cały program i będziemy go prezentowali. Ideą jest to, by pacjent chorujący na nowotwór nie musiał godzinami próbować się dodzwonić do przychodni. Powinien mieć jeden telefon, call-center, które powie, co robić, gdzie ma iść, do kogo, kiedy, gdzie będzie miał terapie i rekonwalescencje - mówił minister. W ten sam sposób prowadzone ma być leczenie pacjentów kardiologicznych.

Udary leczone nowymi technologiami

Chciałbym, żeby już od tego roku, a w przyszłym roku na pewno, weszła sieć zabiegowego leczenia udaru, żeby ten pacjent miał szanse wyjść z udaru bez szwanku - deklarował minister.

 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz