MZ: szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców. Jest projekt

19 Kwietnia 2018, 12:40

Rodzice opiekujący się dziećmi przebywającymi w szpitalach nie będą płacić za pobyt w szpitalu. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt przepisów, które mają ostatecznie zapobiec pobieraniu takich opłat. MZ chce też przeznaczyć dodatkowe środki na psychiatrię. Będą też zmiany w opiece nad dziećmi i młodzieżą szkolną.

- Wychodzimy z projektem legislacyjnym, żeby to było już zawsze jasne. Za opiekę nad dziećmi w szpitalach się nie płaci. Dyrektorzy nie będą mogli pobierać takich opłat – zadeklarował dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta w zakresie opłat dla rodziców, ma trafić do konsultacji społecznych w najbliższym czasie.

MZ wzmacnia opiekę zdrowotną w szkołach

Ministerstwo Zdrowia chce też zainwestować w opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą szkolną. - Zwiększamy nakłady na gabinety pielęgniarskie w szkołach, na wyposażenie tych gabinetów. Również opieka stomatologiczna jest ważna, w związku z tym chcemy, żeby każda szkoła miała możliwość zaprowadzenia dzieci do takiego gabinetu – mówił minister.

Zmiana, którą wprowadza MZ wprowadza możliwość tworzenia gabinetu stomatologicznego w szkole przez samorząd. Do tej pory nie było to przewidziane w ustawie. - Mamy nadzieję, że rzeczywiście takie wnioski będą składane. Wzmacniamy też profilaktykę i promocję zdrowia. Badania wykazują, że poziom wiedzy wśród rodziców i dzieci nie jest wystarczająca. Tutaj duża rola dla pielęgniarki szkolnej przy realizacji programów profilaktycznych dla społeczności szkolnej. Oczywiście musi być pełna zgoda rodziców czy opiekunów – zaznaczyła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Każda szkoła będzie musiała mieć swój gabinet stomatologiczny, albo podpisaną w gabinecie stomatologicznym. Ewentualne braki uzupełnią dentobusy.

Zmiany czekają też psychiatrię

- Psychiatria przez wiele lat była zapomniana. Nie było podwyżek ani zwiększenia nakładów. Przeznaczamy blisko 100 mln zł na wyrównanie wycen, zniwelowanie różnic między województwami i na pilotaż centrów zdrowia psychicznego – poinformował minister Łukasz Szumowski.

W centrach zdrowia psychicznego obowiązkowo będą funkcjonowały punkty informacyjne dla chorych i rodzin. W przypadku, gdy będzie taka potrzeba, możliwe będzie też skierowanie pacjenta w odpowiednie miejsce. Pacjentów wspomagać mają także tzw. asystenci zdrowienia. Pilotaż rusza od 1 lipca br.

Na ten rok Ministerstwo Zdrowia zaplanowało zwiększenie wyceny procedur psychiatrycznych i rozpoczęcie wyrównywania różnic pomiędzy województwami.

 AS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz