Lekarze w POZ też chcą mieć swoich asystentów

19 Kwietnia 2018, 14:05

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada, że wkrótce obciążenia administracyjne lekarzy zmniejszą się za sprawą zatrudnianych na oddziałach szpitalnych sekretarek medycznych. Podobnych rozwiązań domagają się też lekarze pracujący w przychodniach POZ i w piśmie do ministra wymieniają całą listę zaświadczeń, które muszą wystawiać swoim pacjentom zamiast poświęcać czas na leczenie.

Do ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego trafiło pismo skierowane przez lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia. "Zwracamy się do Pana o podjęcie działań, których celem byłoby zmniejszenie obciążeń biurokratycznych lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie wystawiania zaświadczeń lekarskich".

Lista zaświadczeń, które muszą wystawiać lekarze w POZ jest długa

PPOZ podzieliło je na 10 grup, z tego w każdej jest przynajmniej kilka kategorii. Są wśród nich zaświadczenia o niezdolności do pracy, zwolnienia z zajęć fizycznych w szkołach, zaświadczenia dla komisji wojskowych, przebytych chorobach itp. 

"Liczba tych orzeczeń powoduje, że lekarze zmuszeni są do ograniczania do niezbędnego minimum czasu poświęcanego na badanie pacjentów, tak aby wypełnić wszystkie obowiązki dokumentacyjne związane z wystawianiem zaświadczeń lekarskich" - piszą lekarze do ministra Szumowskiego i proponują utworzenie stanowiska asystenta medycznego po kursie medycznym. Miałby on odciążyć lekarzy od części obowiązków biurokratycznych, w tym m.in. od wystawiania zaświadczeń po uprzednim upoważnieniu.,

Jak podkreślają lekarze rodzinni, część zaświadczeń mogłaby być też wystawiana przez przedstawicieli innych zawodów medycznych, np.: przez pielęgniarki. 

AS

Źródło: PPOZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz