Leki refundowane: co dziś może znaleźć się w projekcie obwieszczenia?

20 Kwietnia 2018, 8:05 leki

Dziś poznamy projekt listy leków refundowanych. Do refundacji ma trafić kilka nowych cząsteczek - wynika z naszych informacji. O jakie terapie chodzi?

Choć lista nie jest jeszcze ostateczna i dołączyć do niej mogą kolejne leki, to z naszych  informacji wynika, że i tak będą ważne nowości. Ostateczny jest kształt projektu opiszemy dzisiaj. Na 13:00 resort zdrowia zwołał konferencję w tej sprawie. 

Rak nerek

W przypadku raka nerek w programie lekowym ma być dostępna nowa innowacyjna opcja terapeutyczna. 

Rak nerki stanowi 2–3 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. W Polsce diagnozuje się go u około 4,5 tys. osób rocznie i ta liczba stale wzrasta. Co roku umiera przedwcześnie ponad połowa pacjentów. 

Akromegalia

W przypadku tej choroby nowym lekiem także w ramach programu lekowego ma być pasireotyd.
Akromegalia jest chorobą przewlekłą związaną z nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu. Charakteryzuje się postępującą stopniowo zmianą wyglądu zewnętrznego oraz wieloma powikłaniami narządowymi.

 

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Nowa opcja terapeutyczna dla osób chorujących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego znajdzie się w programie lekowym.

 

Leki 75 plus

Do listy darmowych leków dla seniorów ma zostać dopisany szereg nowych m.in. przeciwbólowych, w astmie i POChP, heparyny drobnocząsteczkowe, hormony tarczycy

 

Mogą być inne zmiany

Niewykluczone, że w ostatniej chwili zapadną decyzje w sprawie kolejnych nowych cząsteczek lub poszerzenie dostępności innych. Przy poprzedniej nowelizacji listy, dwa miesiące temu stało się tak z preparatem uodparniającym dla wcześniaków. 

AK

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

jk Piątek, 20 Kwietnia 2018, 11:16
Propagandy cd pierwsza linia chórzystów w akcji