Jakie leki dla seniorów będą za darmo od 1 maja?

20 Kwietnia 2018, 16:15 leki

Wiceminister zdrowia Marcin Czech wymienił dziś kluczowe zmiany na liście leków 75 plus, wydawanych bezpłatnie seniorom. Chodzi m.in. o terapie w RZS, chorobie tarczycy oraz leki przeciwzakrzepowe. 

Od maja poszerzona zostanie lista leków wydawanych bezpłatnie seniorom. 

- Zastosowaliśmy inne podejście niż dotychczas, popatrzyliśmy, gdzie wśród tych leków, które zostały ocenione jako posiadające wartość, seniorzy najwięcej dopłacają - powiedział na konferencji prasowej Czech.

Do listy dopisano leki zawierają heparyny drobnocząsteczkowe o działaniu przeciwzakrzepowym, zawierające substancje czynne enoksaparynę, dalteparynę, nadroparynę.

Dopisano też grupę leków stosowanych w przewlekłej chorobie płucnej oraz astmie - To zmniejszy obciążenie finansowe pacjentów cierpiących na te często występujące w tej grupie wiekowej schorzenia - dodał.

Kolejne leki jakie od 1 maja będą bezpłatne dla osób w wieku 75 plus to te stosowane w bólach neuropatycznych, substancje stosowane w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów, wrzodziejącego zapalanie jelita grubego oraz innych chorób o podłożu autoimmunologicznym. W wykazie znajdą się także podstawowe leki stosowane w chorobach tarczycy zawierające levotyroxynę.

Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 maja 2018 r.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Adam Juźków-SENIOR 80+ Piątek, 15 Czerwca 2018, 12:39
Lek Xarelto dla chorych na migotanie przedsionków, udary mózgowe czy nadciśnienie tętnicze nadal nie jest wymieniony we wskazaniach refundacyjnych w odniesieniu do tych chorób. Lek ten jest najbardziej przydatny w w/w chorobach i najbardziej łatwy do stosowania (Acenocumarol wymaga ciągłych analiz krwi z punktu widzenia poziomu INR).Problemem dla seniorów 75+ a także wszystkich innych chorujących na w/w choroby jest bardzo wysoka cena tego lekarstwa.Seniorzy 75+ nie są w stanie zrozumieć dlaczego Xarelto nie zostało jeszcze uwzględnione w spisie leków bezpłatnych na wymienione wyżej choroby i muszą za nie płacić horrendalnie wysoką cenę. Zakup tylko tego jednego leku niweluje wszelkie oszczędności na innych lekach, jeśli są takowe, na listach leków bezpłatnych.Dlatego Min.Zdrowia powinno bezwzględnie rozszerzyć zakres wskazań refundacyjnych na lek Xarelto lub obniżyć koszty zakupu tego leku w odniesieniu do seniorów 75+, co najwyżej do 30% jego ceny.W przeciwnym razie akcja "leki bezpłatne dla seniorów" staje się w dużym stopniu , mówiąc delikatnie, fikcją propagandową.
sww Czwartek, 26 Kwietnia 2018, 15:42
Ja te leki kupiłam ostatnio za 120 zł a zdarzało sie ze i tylko za 100zl
Adam Juźków-SENIOR 80+ Sobota, 21 Kwietnia 2018, 10:51
Seniorzy 75+ z niepokojem patrzą w przyszłość czy lek Xarelto znajdzie sie wreszcie na liście leków bezpłatnych dla chorych na migotanie przedsionków, udary mózgowe i nadcisnienie tętnicze. 1 opakowanie 15 mg (28 tabletek) tego leku kosztuje od 130 zł w zwyż.To horrendalnie wysoki koszt dla każdego pacjenta, no a dla seniora 75+ to przysłowiowy kamień przywiązany do szyi.
NIECH PAN MINISTER - NA BOGA MIŁEGO - NIE POMINIE NA LIŚCIE DARMOWYCH LEKARSTW DLA SENIORÓW 75+ LEKU XARELTO.