MZ opublikowało projekt listy leków refundowanych

21 Kwietnia 2018, 2:05 leki

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia refundacyjnego. Na liście znajdują się nowe programy lekowe oraz więcej bezpłatnych leków dla seniorów. Do kiedy można zgłaszać uwagi do projektu?

Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 maja 2018 r.

 

Uwagi do projektu można zgłaszać do 24 kwietnia do godz. 14:00 na adres wykazy-uwagi@mz.gov.pl.
 

Proponowany wykaz leków dostępny jest tutaj

 

Programy lekowe

Lista leków wyznaczających limity w programach lekowych rozrosła się z 202 do 204 pozycji. Nowe to pasyreotyd (lek Signifor) stosowany w akromegalii oraz wedolizumab (Entyvio) stosowany we wrzodziejącym zapaleniu jelita. Trwają dyskusje wokół raka płuc, raka nerki i choroby Parkinsona. 

W części programów zmieniły się leki wyznaczające limit ceny. 

 

Leki dla seniorów

Do listy dopisano leki zawierają heparyny drobnocząsteczkowe o działaniu przeciwzakrzepowym, zawierające substancje czynne enoksaparynę, dalteparynę, nadroparynę.

Dopisano też grupę leków stosowanych w przewlekłej chorobie płucnej oraz astmie - To zmniejszy obciążenie finansowe pacjentów cierpiących na te często występujące w tej grupie wiekowej schorzenia - dodał.

Kolejne leki jakie od 1 maja będą bezpłatne dla osób w wieku 75 plus to te stosowane w bólach neuropatycznych, substancje stosowane w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów, wrzodziejącego zapalanie jelita grubego oraz innych chorób o podłożu autoimmunologicznym. W wykazie znajdą się także podstawowe leki stosowane w chorobach tarczycy zawierające levotyroxynę.

 

AK

 
 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz