MZ chce opóźnić termin upaństwowienia ratownictwa

25 Kwietnia 2018, 9:01 Ratownicy

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym w czwartek trafi do senackiej komisji zdrowia. Po wczorajszym spotkaniu ratowników z wiceminister Józefą Szczurek-Żelazko wiemy, że zostaną wniesione do niej poprawki. Dotyczą m.in. opóźnienia terminu upaństwowienia ratownictwa. To oznacza, że Senat cofnie ustawę do Sejmu.

Ministerstwo Zdrowia będzie proponowało kilka poprawek, m.in. odroczenie upaństwowienia ratownictwa i finansowania Centrum Koordynacji.

Szczurek-Żelazko: poprawki nie zmieniają ustawy

- To poprawki techniczne – mówi w rozmowie z PolitykaZdrowotna.com wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko. – Jest niewielki problem z realizacją niektórych punktów ustawy, stąd propozycje wniesienia poprawek o charakterze technicznym. Nie mają wpływu na zasadniczy kształt ustawy. Będziemy prosić Senat, żeby tych poprawek nie odrzucił i rekomendować je później, gdy wrócą do prac Sejmu – wyjaśnia. Potwierdza to Roman Badach Rogowski, przewodniczący Komisji Zakładowej Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego: Poprawki dotyczą upaństwowienia ratownictwa, Centrum Koordynacji, stwierdzania zgonu i możliwości badania pacjenta bez zgody opiekuna małoletniego pacjenta.

Badach Rogowski: w przyszłości chcemy być służbą mundurową

Ratownicy chcą także, by doszło do utworzenia samorządu zawodowego i powołania izb ratowniczych. – Chcemy, by została usprawniona ścieżka awansu zawodowego, tj. uruchomienia II stopnia studiów, możliwości krótkiej ścieżki do licencjatu i utworzenia specjalizacji ratownik medyczny – wymienia przewodniczący KZKZZPRM. Ponadto, w przyszłości, będziemy dążyli do tego, by stać się służbą mundurową. Chcemy także scentralizowania ratownictwa na poziomie wojewódzkim, czyli utworzenia 16 stacji. To było przedmiotem naszego roboczego spotkania z panią minister Szczurek – Żelazko - dodaje.

Piotr Dymon: ustawa znowu będzie opóźniona

Te poprawki cofną ustawę do ponownego głosowania w Sejmie, co spowoduje ponownie opóźnienie wejście jej w życie – mówi nam Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych. Szczegółowo rozmawialiśmy z minister o rozwoju ścieżki zawodowej ratownika, specjalizacji podnosząca kwalifikacje umożliwiające wprowadzenie ratownika do wyższego poziomu w tabeli wynagradzania współczynnik 0.73, o możliwości powrotu 30 proc. dodatku wyjazdowego oraz 20 proc. dla SDM, SOR do zapisów ustawy o działalności leczniczej lub ustawy o PRM , a także wracamy do rozmów o dalszym zwiększaniu wynagrodzeń, np. rozwiązania systemowe typu opt-out. Rozporządzenie o dodatkach dla RM poza SPRM jest w trakcie porządkowania uwag – wymienia Dymon.

Ratownicze towarzystwa naukowe spotkają się w MZ

Wczorajsze spotkanie Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych, to początek serii spotkań o charakterze roboczym mającym poprawić relacje między ta grupą zawodową a resortem, a także wypracować dalsze zmiany, które wpłyną na poprawę warunków pracy. Dzisiaj wiceminister Szczurek-Żelazko spotka się o godz. 14.30 z przedstawicielami naukowych towarzystw związanych z ratownictwem.

Janusz Maciejowski

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

10 komentarzy

MisiekFisiek Środa, 25 Kwietnia 2018, 16:18
Wszyscy którym pie....lona nacjonalizacja spowoduje dziurę budżetową powinni zanieść wszystkie rachunki, faktury za hipotekę domu, leasing auta, korepetycje dzieci Panom : Rogowski, Dymon itp . Zajebistym przedstawicielom ratowników
ŁUKASZ Środa, 23 Maja 2018, 18:56
Chodzi o to żeby zrobić swoje 160 h i "normalnie" zarobić!
A spora część RM ma klapy na oczach na tyranie i tylko dyzurki, dyzurki, dyzurki....
Paweł Piątek, 27 Kwietnia 2018, 9:59
Niektórych to ciężko zrozumieć jak wywalczyli dodatek MZ było super ale jak związkowcy działają w kierunku żeby to ratownictwo med wyglądało jakiś, A nie patologia kontraktowa to źle ŻENADA :(
MisiekFisiek Środa, 25 Kwietnia 2018, 16:14
Wszyscy którym pie......lona nacjonalizacja spowoduje dziurę budżetową powinni zanieść wszystkie rachunki, faktury za hipotekę domu, leasing auta , korepetycje dzieci Panom : Rogowski, Dymon itp
MisiekFisiek Środa, 25 Kwietnia 2018, 16:09
Zacznijcie od pieniędzy a nie od upanstwiawiania , poza tym jaka ścieżka do tej pory czy to studium czy licencjat czy szumnie zwany magistrem ma taki sam zakres obowiązków , niektórych zupełnie już popi......ło , niby dlaczego typ z licencjatem ma zarabiać więcej niż ja skoro robimy to samo , osobiście chciałbym powiedzieć kilka ciepłych słów Panu Romanowi i jemu podobnym, przenajświętsza hipokryzja
Waldek Środa, 25 Kwietnia 2018, 13:44
Czyli dalej będę mógł pracować w moim ukochanym Falcku ? No i super !
Gość Środa, 25 Kwietnia 2018, 13:41
Najnowsze informacje z MZ Kontrakty na Ratownictwo Medyczne zostaną przedłużone do 30 czerwca 2019 później do 31 grudnia 2019 następnie do 30 czerwca 2020 a co będzie dalej tego jeszcze nikt nie wie !!
Gosc Środa, 25 Kwietnia 2018, 12:35
Najnowsze informacje z MZ Kontrakty na Ratownictwo Medyczne beda przedluzone do 30 czerwca 2019 nastepnie do 31 grudnia 2019 pozniej do 30 czerwca 2020 a co bedzie dalej tego jeszcze nikt nie wie !
Adam Środa, 25 Kwietnia 2018, 11:54
Panowie Ratownicy jeśli czegoś nie wymyślimy to wejście tej ustawy będzie trwało w nieskończoność !!
Q Środa, 25 Kwietnia 2018, 11:43
To nawet już nie jest śmieszne znowu opóźnienie !!!???