Z. Król: Pacjent w Polsce jest bezpieczny. Odchodźmy od medykalizowania

26 Kwietnia 2018, 9:34 e-zdrowie

Rozpoczął się II Kongres Zdrowia Pracodawców RP. Wiceminister Zbigniew Król w czasie inauguracyjnego wystąpienia podkreślał, że pacjent w Polsce jest bezpieczny, choć powinniśmy postawić szerzej na poprawę efektywności wydawania środków oraz zdrowie publiczne. 

- Pacjent w Polsce jest bezpieczny. Bezpieczeństwo pacjenta gwarantowana jest na wielu płaszczyznach - mówił wiceminister Zbigniew Król. Dodał jednak, że efektywność wydawania środków na przywracanie do zdrowia może wymagać poprawy.

Jak podkreślał Król, toczy się dyskusja o zmianie paradygmatów. - Mówi się o roli POZ, ale powinniśmy chyba zacząć jeszcze niżej, od zdrowia publicznego - mówił wiceminister. Podkreślał, że podstawowa opieka zdrowotna ,wspiera te aktywności, a działania te powinny iść w takim kierunku by odejść od medykalizowania.

- Przykładem rozwiązań, jakie chcemy zrobić, jest reforma psychiatrii – przywrócenie chorego społeczeństwu, by uczeń się uczył, student studiował, osoba w wieku produkcyjnym pracowała. To nam przyświeca w zmienianiu systemu - podkreślał Król.

Podejście takie zastosowano do narodowego programu zdrowego serca – od początku wybrano taką nazwę, by nie łączyć od razu zdrowia serca z kardiologią, lecz uświadamiać rolę samych obywateli i elementów ryzyka znanych ze zdrowia publicznego: palenia, ryzykownego picia alkoholu, diety, stylu życia.

W podobnym kierunku ma iść program onkologiczny, efektywne wydawanie 6 proc. PKB jakie będziemy mieć na ochronę zdrowia.

AK

Polityka Zdrowotna jest partnerem II Kongresu Zdrowia Pracodawców RP.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz