A. Jacyna o wzroście składki na zdrowie i tym co w zamian

26 Kwietnia 2018, 10:32

Trzeba rozpocząć dyskusję skąd wziąć dodatkowe środki na leczenie i wytłumaczyć społeczeństwu co mogą dostać za wyższą składkę zdrowotną - np. ustawowe gwarancję terminów uzyskania porady czy operacji. Mówił o tym Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ w czasie Kongresu Zdrowia Pracodawców RP. 

Obywatel i pracodawca odpowiedzialni za zdrowie

- Cieszę się, że wreszcie poza przedstawicielami ochrony zdrowia jest z nami minister sportu - mówił Jacyna na Kongresie. Podkreślał rolę zdrowego żywienia i sportu. 

Podkreślił, że poza zwiększeniem odpowiedzialności obywateli za zdrowie, ważna jest rola pracodawców. 

- Mają dużo do zrobienia, wielu pracodawców w dziedzinie sportu i rekreacji podejmuje działania. I ta aktywność powinna być jak największa - mówi Jacyna. Przyznał, że często na drodze do takich działań stoją związkowcy. - Podział funduszu socjalnego odbywa się dziś w sposób mało skuteczny jeśli chodzi o profilaktykę - mówił. Teraz pieniądze trafiają często na urlopy pod gruszą, a powinny na działania promujące zdrowe życie np. zajęcia sportowe. 

Kolejki

- W poprzednim roku w IV kw. udało się uruchomić dodatkowe środki na likwidację kolejek w operacjach zaćmy, endoprotezach, badań wysokokosztowych i program leczenia WZW. - To wybrane rzeczy, odpowiednie do możliwości finansowych. Ale środki na zdrowie rosły o znaczące kwoty - mówił Jacyna. 

Przekonać do wyższej składki?

Jak podkreślał prezes Jacyna jesteśmy o progu dyskusji jak te środki (6 proc. PKB w 2025 r.) efektywnie wydać. Potrzebna jest jednak też dyskusja jak te środki zwiększyć: czy przez dotację, czy wzrost składki ubezpieczeniowej. Wszyscy sąsiedzi koło nas - jak podkreślał Jacyna - wydają 13-15 proc. dochodów na ochronę zdrowia. - Polska jest krajem z najniższą składką w Europie, a na dodatek zamożne grupy składają się na ochronę zdrowia w niewielkim stopniu - mówił.

Jacyna przyznał, że społeczeństwo i politycy nie są przekonani do wzrostu składki. - Trzeba coś społeczeństwu zaproponować w zamian. Propozycją może być ustawowe określenie czasu dostępu do świadczeń w określonym terminie - mówił szef NFZ. Jego zdaniem trzeba dyskutować co potrzebujemy od społeczeństwa i co państwo może dać w zamian. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Joe Black Czwartek, 26 Kwietnia 2018, 13:38
po tych durnych pomyslach widac ze prawdziwych zmian PREZES NFZ NIE CHCE-
DOMYSLMY SIE DLACZEGO !!!!!!!!!!