Psycholodzy bez przepustek. Nie wesprą protestujących w Sejmie

26 Kwietnia 2018, 10:00 sejm

Reprezentacja psychologów od poniedziałku ubiegała się o przepustki pozwalające im na wejście do Sejmu i wsparcie psychologiczne protestujących dzieci oraz ich opiekunów. Ostatecznie psycholodzy nie otrzymali niezbędnych pozwoleń. W środę zdecydowali, że mimo to pojawią się przed Sejmem. Te same osoby kilka miesięcy temu towarzyszyły rezydentom w czasie ich protestu.

Psycholodzy to kolejna po fizjoterapeutach grupa zawodowa, która chciała wesprzeć zgromadzonych Sejmie. Bezskutecznie.

- OZZP starało się o przepustki do Sejmu, aby psychologowie mogli wspierać osoby niepełnosprawne tam na miejscu. Niestety podobnie jak fizjoterapeuci, psychologowie nie otrzymali przepustek. Mimo tych przeszkód, wczoraj nasi przedstawiciele byli pod Sejmem, aby solidarnie wyrazić swoje poparcie dla protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów - przekazuje Polityce Zdrowotnej Katarzyna Sarnicka, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów.

Psycholodzy z postulatami wobec niepełnosprawnych

Sytuacja psychologów skłoniła OZZP do wystosowania postulatów w sprawie osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

Psycholodzy domagają się stworzenia całościowego, zintegrowanego systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin oraz opiekunów, obejmującego wszystkie obszary funkcjonowania osoby niepełnosprawnej i jej rodziny, w tym nie tylko ochrony zdrowia, ale i oświaty, szkolnictwa wyższego, pomocy społecznej, instytucji rynku pracy,  na każdym etapie życia takiej osoby. Psycholodzy postulują także konieczność zapewnienia funkcjonowania darmowej, udzielanej w odpowiednim czasie i adekwatnej do potrzeb osoby niepełnosprawnej i jej rodziny pomocy psychologicznej świadczonej przez odpowiednio wykształconych psychologów.

Wsparcie psychologa niezbędne

Sytuacja niepełnosprawnych oraz ich opiekunów jest bardzo trudna. Taki stan rzeczy jest jednak wynikiem wieloletnich zaniedbań rządzących. Psycholodzy wyszli z inicjatywą wsparcia będących w kryzysie protestujących osób, gdyż czuli się w obowiązku pojawić w Sejmie, otoczyć protestujących profesjonalną a przede wszystkim darmową opieką psychologiczną oraz być może pertraktować z rządzącymi.

„W ramach funkcjonującego systemu zwracamy szczególna uwagę na profilaktykę wypalenia oraz zaburzeń psychicznych u opiekunów osób niepełnosprawnych oraz samych dorosłych niepełnosprawnych, poprzez zapewnienie im realnego wsparcia psychologicznego  - wdrożenie realnie funkcjonującej opieki środowiskowej oraz możliwości uczestnictwa w życiu społecznym (okresowe przejęcie od nich opieki nad osobą niepełnosprawną, umożliwienie osobie niepełnosprawnej mieszkania poza domem rodzinnym oraz możliwość podjęcia pracy zarówno przez osobę niepełnosprawną jak i jej opiekuna)” - apelują władze OZZP.

Porozumienie bez psychologów?

„Jako specjaliści towarzyszący osobie niepełnosprawnej i jej rodzinie przez całe życie i doskonale znający sytuację i problemy tych osób. Mamy nadzieję być zaproszeni przez ministerstwo do konsultacji przy tworzeniu całościowego, zintegrowanego systemu wsparcia, zwłaszcza, że należymy już do niego jako pracownicy różnych placówek wspierających osoby niepełnosprawne” - przekazuje nam OZZP.

Anna Grela

Foto: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz