T. Latos: trzeba zwiększyć dostęp do leków i zmniejszyć dopłaty pacjentów

26 Kwietnia 2018, 15:28 Tomasz Latos

- Wydaje się, że ze wszystkich ustaw przyjętych w pakiecie w 2011 roku, ustawa refundacyjna jest najlepsza. Chociaż to nie oznacza, że jest doskonała, szczególnie z punktu widzenia pacjenta - mówił dziś na Kongresie Pracodawców RP wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos. Co, zdaniem posła, należy poprawić w pierwszej kolejności? 

- Czy sytuacja się zmieni po zwiększeniu nakładów na zdrowie? Po pierwsze sytuacja powinna się zmienić w kwestii dostępu do podstawowych leków. Po drugie procent współpłacenia za leki jest wciąż najwyższy wśród krajów UE. Więc najpierw trzeba poszerzyć pulę dostępnych leków, a potem dopiero myśleć o zmniejszeniu poziomu współpłacenia - mówił wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos.

Za wiele decyzji po stronie NFZ

- Powstaje też pytanie czy również ze względów organizacyjnych to jest optymalny model, że wiele zadań zostało przekazanych do NFZ. Moim zdaniem nie i trzeba byłoby wrócić w wielu przypadkach do tego co było kiedyś - powiedział T. Latos. - Drugą sprawa jest kwestia rodzimych producentów leków. Patrzmy na to gdzie są płacone podatki. To jest coś, co powinno być uwzględniane, oczywiście w sposób całkowicie przejrzysty - dodał.

AS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz