IOWISZ na senackiej Komisji Zdrowia bez poprawek

26 Kwietnia 2018, 19:53 SENAT

Senatorowie przyjęli projekt ustawy wprowadzającej zmiany do systemu oceny inwestycji w ochronie zdrowia (IOWISZ) bez poprawek. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Głos w sprawie projektu zabrał jedynie Konstanty Radziwiłł, były wiceminister zdrowia. Zadał pytanie, dlaczego państwo miałoby płacić za wnioski, które maja charakter inwestycyjny, po czym sam sobie na nie odpowiedział, uznając IOWISZ za system idealny, który od ponad roku działa bez zarzutów i jest przykładem dobrej legislacji. Podziękował przedstawiającej projekt wiceminister Katarzynie Głowali, zaznaczając, że proponowane rozwiązania mają udoskonalić to idealnie funkcjonujące narzędzie. Po czym nastąpiło głosowanie i senacka Komisja Zdrowia zakończyła pracę nad tą ustawą.

Prace w Sejmie

Przypomnijmy, Komisja Zdrowia przyjęła wraz z poprawkami i zmianami projekt ustawy wprowadzającej zmiany do systemu oceny inwestycji w ochronie zdrowia (IOWISZ). Za ustawą głosowało 15 posłów, przeciw było 9. Wątpliwości budziły wtedy m. in. brak odniesienia do map potrzeb zdrowotnych, że projekt zakłada zdecydowanie centralizację i różnicuje podmioty lecznicze. Wiceprzewodnicząca KZ, Beata Małecka Libera pytała, dlaczego zostały wykluczone z niego podmioty MON i MSWiA oraz dlaczego opinię może wydawać wojewoda, kiedy jest jednocześnie organem założycielskim. Minister Głowala nie zgodziła się z zarzutami posłów, twierdząc, że to właśnie mapy zdrowotne decydują i opinie IOWISZa bazują głównie na nich, a podmioty nie są różnicowane. Przedstawiciele resortu wyjaśnili także, że jednak wojewodowie nie są organami założycielskimi, ponieważ nie mają podmiotów określonych w typie IOWISZA. Do dzisiaj nie uzyskano odpowiedzi na zapytanie, ile opinii zostało wydanych pozytywnych, a ile ich zrealizowano, jak też, ile w tym pieniędzy publicznych zostało zmarnowanych. 

Janusz Maciejowski

Foto: Senat/M.Józefaciuk

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz