W spotkaniu wzięło udział bardzo liczne grono przedstawicieli uczelni wyższych m.in.: z Warszawy, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Krakowa czy Białegostoku.
- Na spotkaniu pojawił się oczywiście temat zwiększenia limitów przyjęć na naszych wydziałach. Dla ministerstwa priorytetem jest jednak zwiększanie tych limitów na medycynie oraz pielęgniarstwie - tam w pierwszej kolejności transferowane są środki.
Nowe standardy kształcenia
Kolejnym punktem rozmów była dyskusja wokół rozporządzenia wprowadzającego nowe standardy kształcenia na kierunku farmacja oraz analityka medyczna. Dokument jest zaakceptowany przez Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, teraz pozostało nam oczekiwać, kiedy rozporządzenie zostanie opublikowane.
Najwięcej czasu poświeciliśmy rozmowom na temat opieki farmaceutycznej oraz obecności farmacji klinicznej. Minister wprowadził nas w kwestię programu pilotażowego opieki farmaceutycznej, który niebawem zostanie uruchomiony. Resortowi zdrowia bardzo zależy, by opieka farmaceutyczna zaistniała w efektywny sposób, nie tylko jako hasło, by stała się częścią systemu ochrony zdrowia. Nam również bardzo na tym zależy, stąd też rozmowa o wspominanych standardach kształcenia. Dodaliśmy więcej godzin z zakresu przedmiotów dotyczących opieki farmaceutycznej czy zagadnień okołomedycznych. W perspektywie chodzi o zwiększenie kompetencji naszych absolwentów a później pracowników, tak by mogli oni realizować opiekę farmaceutyczną na jak najwyższym poziomie.
Farmaceuta w zespole terapeutycznym
Chcielibyśmy także, by farmaceuci kliniczni weszli na stałe do zespołu terapeutycznego i byli cennym wsparciem w ochronie zdrowia. To oczywiście wymaga zmian nie tylko w systemie kształcenia, ale również wprowadzenia większych rozwiązań.
Pochyliliśmy się także nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty, który jest teraz w opracowaniu. W nim są zawarte kwestie związane ze szkoleniami czy specjalizacjami farmaceutów. Jako Dziekani wyraziliśmy pełne poparcie powrotu do specjalizacji w ramach systemu kształcenia podyplomowego, by odbywało się ono na takich zasadach jak u lekarzy i jak miało to miejsce kiedyś, bo taki obowiązek specjalizowania się przez farmaceutów był. Teraz nie ma go w przepisach - a rozwiązanie to uważam za potrzebne - podsumowuje nasz rozmówca.
Jak zapewnił w rozmowie z nami prof. Markuszewski minister jest bardzo otwarty na rozmowy - kolejne spotkania na pewno więc się odbędą. - W sprawie standardów kształcenia chcemy się jeszcze spotkać z ministerstwem nauki i szkolnictwa wyższego, zależy nam na czasie, ponieważ chcemy poprawiać jakość dydaktyki a te dokumenty są do tego niezbędne - puentuje.
Anna Grela