Duże zmiany na liście refundacyjnej. Co na to pacjenci?

27 Kwietnia 2018, 14:05 leki

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia opublikowało ostateczną wersję majowej listy refundacyjnej. Resort zdecydował m.in. o zmianach w programach lekowych dotyczących terapii onkologicznych. Co na to pacjenci?

 

Poniżej publikujemy komentarze do s Fundacji Alivia i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych

Fundacja Alivia: Potrzeby wielu grup pacjentów nadal są niezaspokojone

W ostatnich miesiącach wielokrotnie eksperci medyczni oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich zwracali uwagę na wyjątkowe zapóźnienia w zwiększaniu dostępu do terapii raka płuca. Jest to najczęściej występująca choroba nowotworowa w Polsce o bardzo złym rokowaniu. W ostatnich latach nauka pozwoliła na przełom w leczeniu tej choroby, dzięki nowym lekom pacjenci z zaawansowaną choroba mogą żyć nawet dwukrotnie dłużej. Dotychczas polscy chorzy nie mieli szans na takie leczenie. Od 1 maja sytuacja ulegnie zmianie. Pozytywne decyzje dotyczą również raka nerki oraz chłoniaka Hodgkina, zapewniając chorym możliwości leczenia dotychczas niedostępne.

Obecnie wspieramy ponad 300 osób z całego kraju, którym pomagamy zbierać środki na leczenie nierefundowane. Ponad połowa środków z ponad 4 mln zł, które przekazaliśmy na wydatki związane z leczeniem w 2017 r. to były właśnie wydatki na farmakoterapię – zauważa Agata Polińska – Po raz pierwszy od dawna widzimy, że w Ministerstwie Zdrowia są osoby przekonane o tym, że pacjenci w Polsce potrzebują nowoczesnego leczenia. Należy jednak zapewnić im środki pozwalające na kolejne dobre decyzje. W grudniu ubiegłego roku kilkanaście organizacji pacjenckich zaapelowało do rządu o nowelizację planu finansowego NFZ na 2018 r. oraz ustalenie zasady przeznaczenia 17 proc. środków na budżet refundacyjny. W odpowiedzi resort zdrowia odpowiedział, że pracuje nad przepisami, które mogłyby zapewnić stabilny wzrost wydatków refundacyjnych. Ich uchwalenie byłoby szansą dla kolejnych grup pacjentów z chorobami onkologicznymi, w tym hematoonkologicznymi. W maju ma odbyć się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia z przedstawicielami pacjentów w tej sprawie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pacjenci powinni mieć dostęp do nowych terapii od 1 maja. Fundacja Alivia prosi o kontakt wszystkich chorych oraz ich rodziny w przypadku problemów w dostępie do terapii.

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych: liczymy na kontynuację dobrej woli resortu 

Z wielką satysfakcją przyjmujemy decyzję resortu zdrowia o refundacji przełomowych, innowacyjnych terapii w raku płuca, raku nerki i chłoniaku hodgkina - podkreśla Beata Ambroziewicz, członek zarządu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych i dodaje - Od wielu miesięcy a nawet lat Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych wraz ze zrzeszonymi organizacjami apelowała o wypełnienie białych plam w programach lekowych, aby pomóc pacjentom dla których w Polsce nie było innych opcji leczenia.

Z leczeniem immunoonkologicznym i celowanym pacjenci i klinicyści na całym świecie łączą ogromne nadzieje, gdyż wydłużają życie i poprawiają jego jakość w zaawansowanych stadiach choroby nawet tak źle rokujących jak nowotwór płuca. Choć potrzeb w zakresie terapii onko- i hematoonkologicznych jest ogrom, liczymy  kontynuacji dobrej woli resortu, podmiotów odpowiedzialnych przy współpracy z pacjentami będzie możliwa systematyczna poprawa dostępności do kompleksowego leczenia polskich pacjentów. To nie pole walki, a miejsce dla odpowiedzialnej polityki lekowej z myślą o potrzebach chorych. Diagnozę nowotworu może usłyszeć każdy z nas, dlatego   decyzje te mają wpływ ma całe społeczeństwo, każdego obywatela. 

AS

Źródło: Alivia, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz