Studia dla pielęgniarek nie tylko stacjonarne. MZ zmienia ustawę

27 Kwietnia 2018, 14:28 lekarz leki chemioterapia

Do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Zmiany dotyczą m.in. ułatwień w kształceniu na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na studiach pierwszego stopnia.

Zgodnie z projektem kształcenie na studiach pierwszego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo prowadzonych w formie niestacjonarnej będą mogły podejmować przede wszystkim osoby pracujące, które chcą uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe i podjąć pracę w zawodzie pielęgniarki lub położnej. Jak wyjaśnia MZ, obecnie odnotowuje się zainteresowanie kształceniem na kierunku pielęgniarstwo przez osoby wykonujące inne zawody medyczne, np. ratowników medycznych, opiekunów medycznych.

Celem jest zwiększenie liczby studentów pielęgniarstwa i położnictwa

Projektowana zmiana gwarantuje, że treści programowe studiów pierwszego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo prowadzonych w formie niestacjonarnej oraz czas trwania i liczba godzin na tych studiach będą takie same jak dla studiów prowadzonych w formie stacjonarnej.

Projektowana zmiana stworzy możliwość uczelniom (publicznym i niepublicznym) ubiegania się o środki z Europejskiego Funduszu Społecznego na współfinansowanie kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo w ramach ww. projektu, prowadzonego w formie niestacjonarnej.

MZ przewiduje, że wprowadzenie tych zmian wpłynie na realne zwiększenie liczby studentów na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo oraz umożliwi efektywne wydatkowanie środków unijnych (w ramach POWER) przeznaczonych na kształcenie pielęgniarek i położnych.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej

AS

Źródło: RCL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

Ane Poniedziałek, 11 Czerwca 2018, 10:33
Super jestem za.
sa Piątek, 04 Maja 2018, 18:48
Jestem RM od 12 lat po szkole policealnej już do dawna nosiłem się z zamiarem studiowania Pilęgniarstwa ale na uczelniach prywatnych koszt tego jest bardzo duzy mam nadzieję że uda sie pozyskać jakieś pieniadze z UE by były darmowe trzymam kciuki
Marta Sobota, 28 Kwietnia 2018, 11:16
Studentów jest dość, nie ma pracowników, bo porzucaja zawód. Kiedy Rząd dostrzeże ta prosta zależność i poprawi warunki pracy po prostu?
piguła Niedziela, 29 Kwietnia 2018, 19:02
Popieram. Na co komu papier po 25 latach pracy? I kolejny dyplom do kolekcji.
Nie jestem robotem Sobota, 28 Kwietnia 2018, 5:40
Kiedyś była bardzo dobra szkoła liceum medyczne.sporo dziewcząt tam chodziło. Zostawaly pielęgniarkami różnego rodzaju.czemu to zlikwidowano? Nie każdy dostaje się na studia
Ja Środa, 02 Maja 2018, 21:53
Oczywiście
Kate Piątek, 27 Kwietnia 2018, 23:28
Śmiech na sali,. liczbę godzin że studiów stacjonarnych zmieścić na weekendy w ciągu trzech lat? Powodzenia.
Aaa Niedziela, 29 Kwietnia 2018, 0:45
Wcale nie muszą trwać tylko 3 lata.
konstancja Poniedziałek, 30 Kwietnia 2018, 16:27
widzę ten las chętnych na, na przykład 5 letni licencjat, niestacjonarnie, po 1300 miesięcznie. Faktycznie, wybitny pomysł. Szczególnie dla osób pracujących już w zawodach medycznych w ekstremalnych godzinach / wymiarze godzin pracy za psie pieniądze.

podbijam - śmiech na sali.