Dodatkowe pieniądze w NFZ będą w drugim półroczu

30 Kwietnia 2018, 10:03 NFZ narodowy fundusz zdrowia

Dodatkowe pieniądze do oddziałów NFZ trafią dopiero w drugiej połowie roku - tak wynika z informacji jakie otrzymała Polityka Zdrowotna. 

Oddziały NFZ muszą przygotować kontraktowanie świadczeń spoza sieci. Choć nie mówią o tym oficjalnie, mają obawy co do tego, czy wystarczy na to zadanie środków, zakładając, że powinny utrzymać umowy w podobnym zakresie co dotychczas. I ze względu na dobro pacjentów i uwarunkowania polityczne (wybory samorządowe) znaczne cięcia w kontraktach oddziałów i całych placówek pozasieciowych byłyby ryzykowne.  

Spływ składki i pieniądze z budżetu

Więcej na temat kondycji finansowej NFZ mamy dowiedzieć się po 20 maja, gdy będzie lepiej wiadomo jaki jest spływ składki i jakie plany ma resort finansów. Póki co NFZ odpowiedział nam, że w I kwartale z ubezpieczenia zdrowotnego do Funduszu trafiło więcej pieniędzy niż prognozowano. O ile? Tego się nie dowiedzieliśmy.

Na razie planowane wydatki na świadczenia mają być w tym roku o 3,3 proc. wyższe niż w 2017 r. To niewiele - zostaną skonsumowane m.in. przez podwyżki wycen i płac. Ale resort zdrowia tłumaczy, że to wystarczy dla placówek z sieci i spoza sieci. 
W kwietniu dokonano zmiany planu finansowego NFZ, ale niewielkiej i nie dotyczyła przychodów. Uruchomiono część rezerwy ogólnej  - blisko 281 mln zł m.in. na zakup dodatkowych świadczeń leczenia zaćmy i endoprotezoplastyki stawu kolanowego lub biodrowegpoprawę oraz podwyższenie wycen w psychiatrii i uruchomienie pilotażu POZ Plus. 

Kolejna zmiana planu nie tak prędko
NFZ twierdzi, że analogicznie jak w latach ubiegłych również w trakcie 2018 r. będą dokonywane zmiany planu finansowego NFZ. - Aktualnie trwają analizy w oparciu o wyniki, po których możliwe będzie przeznaczenie dodatkowych środków na świadczenia w II półroczu 2018 r. - informuje Politykę Zdrowotną resort zdrowia. Podobną odpowiedź przesłał nam też Fundusz. 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Były Pracownik Poniedziałek, 30 Kwietnia 2018, 21:29
A pracownicy OW NFZ dalej będą robić za psie pieniądze! Super kraj. Dobrze bzevxmuenilem robotę.
janina Wtorek, 08 Maja 2018, 7:19
Ciekawe ile będzie tych pieniędzy. Rząd właśnie obiecał niepełnosprawnym cuda na kiju na koszt NFZ . Jacyna mówi że NFZ stać na to , bo to koszt ZALEDWIE 1.5 mld. Podwyżki były za to nierealne bo miały kosztować AŻ 10 mln....