Największe przejęcie na rynku od lat - 64 miliardy funtów dla Shire

30 Kwietnia 2018, 11:42

Pięć podejść potrzebował japoński gigant farmaceutyczny, żeby oferta została przyjęta przez Shire. Takeda wyceniła wartość firmy na 64 mld funtów. 

Umowa musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Brytyjską i Japońską komisję. Komisja ds. przejęć w Wielkiej Brytanii, mająca szczególnie restrykcyjne zasady dotyczące terminów składania ofert, przedłużyła termin dla obu stron z 25 kwietnia do 8 maja.

Fuzja nie przejęcie?

Eksperci zwracają uwagę, że transakcji bliżej do fuzji niż przejęcia z racji specyfiki umowy. Dotychczasowi udziałowcy Shire otrzymają 50% wartości połączonej firmy, a przedsiębiorstwa wykonają wzajemną analizę prawną przed domknięciem transakcji.

Wzrost dochodów o 140%

Chęć przejęcia udziałów firmy zadeklarowało wiele gigantów z branży farmaceutycznej. Jednak to Takeda była najbardziej zmotywowana, żeby sfinalizować umowę. Według firmy analitycznej Credit Suisse, w przypadku fuzji, dochody Takedy do 2020r. wzrosłyby o nawet 140 proc. Na ostatnie doniesienia o ofercie japońskiego giganta, zareagowały już giełdy. Ceny akcji Takedy we wtorek wzrosły o 7%. 

JK

źródło: Fiercepharma

źródło zdjęcia: Takeda

zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz