100 mln ludzi na świecie żyje w skrajnym ubóstwie z powodu kosztów opieki zdrowotnej

W raporcie, opublikowanym przez Bank Światowy i Światową Organizację Zdrowia (WHO) stwierdzono, że co najmniej powoła światowej populacji nie jest w stanie uzyskać niezbędnych świadczeń zdrowotnych.

Dla 100mln osób na świecie, wydatki na zdrowie wprowadzają w „skrajne ubóstwo”

Z opublikowanych danych wynika też, że blisko 800 mln ludzi na świecie, na opiekę zdrowotną wydaje blisko 10 proc. budżetu domowego. W raporcie zwraca się również uwagę na to, że prawie 100 mln ludzi określiło swoje wydatki na zdrowie, jako wprowadzające ich w „skrajne ubóstwo”. – To absolutnie nieakceptowalne, że połowa świata wciąż nie ma dostępu do najbardziej podstawowych usług zdrowotnych- komentuje dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ghebreyesus twierdzi, że rozwiązaniem tego problemu mogłyby być powszechne ubezpieczenia zdrowotne (UHC-Universal Heatlh Coverage). System ten pozwoliłby każdemu uzyskać potrzebne usługi zdrowotne, niezależnie od miejsca, czasu i kosztów.

UHC to nie tylko tańszy dostęp do opieki medycznej

Systemy UH działają - lepiej lub gorzej- w większości Europejskich krajów. Eksperci wskazują, że taki system ochrony zdrowia, nie tylko wpływa na dostęp do opieki, ale też ogranicza koszty leczenia. Dla przykładu eksperci wskazują brytyjski National Health Service. Zwracają też uwagę na prowadzony przez państwową opiekę, NHS Innovation Accelerator (NIA). Działający we wszystkich regionalnych oddziałach NHS, NIA ma za zadanie, przyspieszenie wprowadzenia „innowacji o dużym znaczeniu dla społeczeństwa i personelu NHS”. W to pojęcie możemy wliczyć pojęcie szerzenia dostępu do nowych terapii, informatyzacji zdrowia, edukacji personelu oraz profilaktyki społeczeństwa.

JK

 źródło: CNBC, WHO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz