Koperty życia z informacjami medycznymi w kolejnej gminie

04 Maja 2018, 9:54

Coraz więcej samorządów rozdaje mieszkańcom specjalne koperty, do których mogą włożyć dokumentację medyczną i umieścić w lodówce. Dzięki temu służby ratownicze szybko odnajdą informacje o przebytych operacjach, lekach i uczuleniach. Tym razem, na taką papierową protezę niedziałających w Polsce rozwiązań IT, zdecydował się Choroszcz. Dystrybuuje je przez przychodnie. Podobne rozwiązania mają też m.in. Gdynia, Łomża, Gorlice.  

Koperta Życia to forma plastikowego przeźroczystego opakowania zapinanego na zatrzask, w której znajduje się Karta Informacyjna zawierająca dane osobowe pacjenta, a także informacje o przebytych chorobach, uczuleniach, alergiach, przyjmowanych lekach, a także inne istotne informacje o zdrowiu czy też dane kontaktowe do osób, które należy powiadomić kiedy ucierpimy na zdrowiu.

Służy zarówno pacjentom – chorym, jak i służbom medycznym, sąsiadom czy też osobom ratującym życie, ponieważ informacje zawarte w Kopercie mogą posłużyć w sytuacji nagłych zdarzeń zdrowotnych, w czasie wizyty służb ratunkowych czy w innych sytuacjach, w których szybka informacja o naszym zdrowiu może przyspieszyć leczenie lub wręcz uratować nam życie.

Powinna być każdorazowo uzupełniana i aktualizowana – w przypadku zmiany leków, czy zmiany przyjmowanej dawki leku, bądź też wykrycia innej choroby mogącej mieć znaczenie w sytuacji ratowania życia.

- Z reguły Koperty Życia, czy Pudełka Życia są skierowane do osób starszych, przewlekle chorych – wyjaśnia Burmistrz Chroszczy Robert Wardziński – ale nie musi być to regułą. Z choroskiej Koperty Życia mogą korzystać wszyscy, także na przykład osoby samotne, które na co dzień znajdują się w takich sytuacjach, kiedy informacja o zdrowiu może być niezwykle przydatna. Serdecznie zapraszam do skorzystania z oferty, jaką – dla zdrowia i życia swoim mieszkańcom oferuje Gmina Choroszcz.

Gdzie umieścić Kopertę Życia?

Kopertę Życia umieszcza się w lodówce lub w szafce – pamiętając jednak o tym, żeby było to miejsce widoczne, łatwo dostępne i nie trzeba było go szukać. Dodatkowo miejsce przechowywania Koperty Życia oznacza się naklejką dołączoną do zestawu.

Jak samorząd je dystrybuuje?

Choroskie Koperty Życia sądostępne bezpłatnie we wszystkich placówkach leczniczych na terenie gminy. Informacje znajdujące się w Kopercie Życia powinny być potwierdzone przez lekarza.

AK

Źródło: http://wrotapodlasia.pl/

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz