Zegar tyka: rezydenci czekają na spełnienie obietnicy ws. nakładów na zdrowie

04 Maja 2018, 15:18 Pakiet Szumowskiego

- Już za 4 dni (8.05) mija termin złożenia Radzie Ministrów nowelizacji ustawy zwiększającej finansowanie ochrony zdrowia do 6 proc. PKB w 2024 r., w tym o 2,160 mld więcej w 2018! - przypomina Porozumienie Rezydentów OZZL. Przypominamy zapisy porozumienia z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, jakie zawarli. 

- Mamy ustne zapewnienia, że termin zostanie dotrzymany. Wierzymy w to, bo inaczej byłby to olbrzymi blamaż i złamanie 1.pkt porozumienia - przypominają rezydenci. 

Przypomnijmy, że rząd przyjął wcześniej pod naciskiem protestujących pracowników medycznych, wspieranych m.in. przez pacjentów ustawę, z której wynika, że 6 proc. PKB miałoby być osiągnięte w 2025 r. Na mocy porozumienia z rezydentami termin ten ma być skrócony. 

Porozumienie Zawodów Medycznych zabiegało jednak o dojście do 6,8 proc. PKB i to w trzy lata, ale obywatelski projekt ustawy w tej sprawie został odrzucony w Sejmie.

Co minister Łukasz Szumowski obiecał PR OZZL w zamian za zachęcenie medyków do zaprzestania wypowiadania umów opt-out?

  • Zwiększenie corocznego wzrostu nakładów i szybsze osiągnięcie poziomu 6 proc. PKB już w 2024 r. priorytetem rządu; Godziwa płaca dla lekarzy specjalistów za pracę w swoim szpitalu;
  • Wyższe wynagrodzenie dla lekarzy rezydentów w zamian za zobowiązanie do pracy w Polsce po zakończeniu specjalizacji; 
  • Odbiurokratyzowanie systemu, wprowadzenie sekretarek medycznych; 
  • Przeciwdziałanie problemowi braku pielęgniarek i lekarzy (reforma systemu kształcenia, zwiększenie liczby miejsc na studiach, promocja zawodu pielęgniarki).

To główne punkty porozumienia.

Treść samego dokumentu znajduje się w linku poniżej.

AK

 

Załącznik:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

student stomatologii Sobota, 05 Maja 2018, 13:14
mam nadzieję, że w Polsce będą także Rezydentury dla absolwentów stomatologii, a nie tylko lekarskiego!