Sejm: B. Arłukowicz wypyta o dentobusy i plany wobec stomatologii

05 Maja 2018, 10:45 ARŁUKOWICZ SEJM

- Szukam rodziców dzieci, które były leczone w dentobusach kupionych w grudniu za 24 mln zł - pisze w portalu społecznościowym szef sejmowej komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO). W przyszłym tygodniu resort zdrowia i NFZ czeka przeprawa w Sejmie i to nie tylko w sprawie dentobusów. 

- W czwartek specjalna Komisja Zdrowia w tej sprawie - informuje na Twitterze Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia w rządzie PO-PSL, a teraz szef sejmowej komisji zdrowia. 

Czego możemy się spodziewać?

- Zwołuję komisję, by dowiedzieć się od ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego jak wygląda finansowanie stomatologii, jak wygląda realizacja wcześniejszych deklaracji premier Beaty Szydło i ministra Konstantego Radziwiłła, że stomatolog będzie w każdej szkole. Chcę też dowiedzieć się na jakim etapie jest realizacja leczenia dzieci w dentobusach kupionych w grudniu 2017 r. za 24 mln zł - mówi Polityce Zdrowotnej Bartosz Arłukowicz. Będzie też pytać o plany wobec stomatologii ministra Szumowskiego. 

Objazdowy stomatolog

Zakup dentobusów sfinansowano z dodatkowych środków z budżetu państwa. Zgodnie z konkursami ogłoszonymi przez NFZ, miały zacząć objeżdżać Polskę już od 1 kwietnia tego roku, ale jest z tym problem. 

Przetarg przeprowadzono w procedurze przyśpieszonej, termin składania ofert wyznaczono na 23 października, a dostawy, na 20 grudnia 2017 r. Zgłosił się tylko jeden oferent - ale doświadczony, sprzedający pojazdy m.in. dla straży pożarnej i pogotowia. Zdaniem opozycji, tak krótki czas na przygotowanie 16 samochodów (po jednym na województwo) w wysokiej specyfikacji, zaprojektowanie kabiny, wyposażenie w sprzęt wydaje się nierealny.

MZ planowało przeznaczyć maksymalnie po 1,5 mln zł za pojazd (wynikało to od razu jasno z przepisów dotyczących dodatkowych środków na ochronę zdrowia), a oferent zaproponował 1,49 mln zł. 

Brak chętnych

Ogłoszenie konkursów na wyłonienie świadczeniodawców, którzy leczyliby dzieci w dentobusach opóźniał się, na początku z powodu braku przepisów wykonawczych. Teraz w wielu regionach nie ma chętnych by podjąć się tego zadania na warunkach oferowanych przez NFZ. Oddział świętokrzyski Narodowego Funduszu Zdrowia ma inny problem - rozstrzygnął konkurs, ale firma się wycofała. 

AK

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

pacjent Sobota, 05 Maja 2018, 13:11
Uważam, że w Polsce powinny być otworzone REZYDENTURY dla lekarzy stomatologów po skończeniu studiów, by mogli zrobić specjalizację i jednocześnie leczyć ludziom zęby na NFZ.