Wrocław: przeszczepili pacjentowi rzepkę od zmarłego. Druga taka operacja na świecie

07 Maja 2018, 15:59

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu - ojciec i syn prof. Szymon Dragan i dr Szymon Dragan - z sukcesem przeszczepili rzepkę u chorego, który miał w kolanie guz tzw. olbrzymiokomórkowy. To pierwszy taki zabieg w Europie, a drugi na świecie. 

Zabieg wykonał zespół lekarzy z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Przeszczep od zmarłego dawcy aparatu wyprostnego u 40 letniego pacjenta, który zachorował na nowotwór rzepki, wykonano rok temu, ale poinformowano o nim dziś. 

- Standardowo u takich pacjentów wycina się guza i uzupełnienia miejsce po nim przeszczepami kostnymi lub materiałem kościozatępczym lub czasami stosuje endoprotezy poresekcyjne - mówił pof. Dragan w czasie konferencji prasowej we wrocławskim szpitalu. W tym tego pacjenta było to niemożliwe. - W związku z tym podjęliśmy decyzję o przeszczepie allogennym od zmarłego dawcy całej rzepki - powiedział prof. Dragan.

Jak wyjaśniał profesor, dotychczas wykonano tylko jedną taką operację  - w Indiach. Podobnie jak w przypadku operacji wykonanej w Polsce dotyczyła ona guza olbrzymiokomórkowego i resekcji całej rzepki.

Operację przeprowadzono przed rokiem, pół roku temu 40-letni pacjent powrócił do pracy. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz