NFZ: dodatkowe 450 mln na rehabilitacje i 270 mln na wyroby medyczne

08 Maja 2018, 10:05 NFZ

Wczoraj późnym wieczorem sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała poselski projekt ustawy dedykowany osobom niepełnosprawnym. Projekt stworzony w odpowiedzi na protest rodzin osób zmagających się ze znaczną niepełnosprawnością w sejmie, przyznaje osobom niepełnosprawnym dodatkowych uprawnień w zakresie korzystania ze świadczeń zdrowotnych i wyrobów medycznych.

Trwająca od 21 żywa dyskusja zakończyła się po godzinie 24. Wyczuwalny był charakter polityczny i emocjonalny komisji. Wśród wypowiedzi znalazło się wiele zarzutów w stronę posłów PiS odnoszących się do braku źródeł finansowania dodatkowych świadczeń zdrowotnych. Zwrócono również uwagę na to, że ułatwienie dostępu do leczenia osobom o dużym stopniu niepełnosprawności będzie dyskryminujące dla innych pacjentów. 

Fundusz zabezpieczył przychody prawie 1 mld zł na realizacje projektu

W odpowiedzi, Prezes NFZ Andrzej Jacyna przedstawił zmiany planu finansowego Funduszu. Andrzej Jacyna zapowiedział, że ostanie zabezpieczona odpowiednia ilość środków finansowych na realizację projektu. W pierwszym kwartale 2018 r. fundusz ma nadwyżkę w dochodach w wysokości 100 mln zł, co będzie stanowiło pierwszą transzę. Z kalkulacji fundusz wynika, że w celu wypełnienia zobowiązań ustawowych w drugim półroczu 2018  r. należy przeznaczyć na rehabilitację dodatkowe 450 mln zł, zaś na zaopatrzenie w wyroby medyczny 270 mln zł – jak podkreślił kwoty te nie będą problemem.

- Planowane zwiększenie wydatków na rehabilitację skutkuje 30 procentowym wzrostem nakładów na tego typu świadczenia. Planowana zmianę możemy uznawać za przełom - mówi Andrzej Jacyna podczas posiedzenia komisji. -Mamy również zaplanowane fundusze na projekty związane z realizacją postulatów Porozumienia Rezydentów oraz podniesienie wycen świadczeń, które pokryją koszty związane z podniesieniem dochodów w porozumieniach medycznych - mówi prezes NFZ. Niebawem prezes wystąpi o zmianę planu finansowego NFZ na 2018 r., który uwzględni powyższe koszty. Projekt będzie musiał zostać przyjęty przez parlament. 

450 mln zł na poszerzenie grupy świadczeniodawców - skorzystają podmioty prywatne i pacjenci

 - Mamy do czynienia z sytuacją ograniczania umów dla prywatnych świadczeniodawców. Chcemy, aby prywatne podmioty medyczne wyciągnęły ręce po 450 mln zł. Planujemy również ogłoszenie konkursów uzupełniających. W wielu miejscach stykamy się z problemem braku dostępu do świadczeń - dowiadujemy się z dalszej wypowiedzi prezesa o planach Funduszu.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

expracownik Piątek, 11 Maja 2018, 6:34
O na pewno! Da wszystkim i wszystko :-) Ja ci radzę zmienić pracę. NFZ to dziurawa tratwa. Podwyżka pensji w tej instytucji to jak Yeti- każdy słyszał,nikt nie widział.
wściekła fizjoterapeutka ze świętokrzyskiego! Środa, 09 Maja 2018, 18:54
a po co Ci pośrednicy czyt.NZOZY ???? dlaczego NFZ nie finansuje bezpośrednio ciężkiej pracy fizjoterapeutów tylko korzystają na tym biznesmeni czyt.prywatne placówki!!!!!!!!!!!!
Rafał Środa, 09 Maja 2018, 7:33
A czy pan prezes przewiduje także podwyżkę uposażeń dla pasjonatów którzy pracuja w NFZ bez podwyżek przez 8 lat???