Częste ważenie może być niebezpieczne dla młodych kobiet

29 Listopada 2015, 12:12 waga

Samodzielne, wykonywane regularnie na własnej wadze, pomiary masy ciała mogą mieć negatywne skutki psychologiczne dla młodych kobiet i dorastających dziewcząt - uważają naukowcy z Minnesoty.

"Waga łazienkowa to narzędzie bardzo pomocne. Pozwala kontrolować masę ciała osobom mającym problemy z nadwagą i to jest dobre. Jednak w niektórych grupach - wśród młodzieży i młodych dorosłych - może wyrządzić więcej szkody niż pożytku” - mówi dr Carly R. Pacanowski z Uniwersytetu Minnesoty, główny autor badania.

Naukowcy pod jego kierunkiem przez 10 lat obserwowali zachowania 1900 młodych osób w ramach projektu poświęconego nawykom żywieniowym i aktywności nastolatków i młodych dorosłych. 43 proc. badanych stanowili mężczyźni, 57 proc. - kobiety. Zwracano uwagę na to, jak często uczestnicy sprawdzają swoją wagę w warunkach domowych, jak kształtują się wahania ich wagi (oraz BMI) na przestrzeni miesięcy oraz lat, czy odczyty pomiarów wagi mają wpływ na ich samopoczucie, samoocenę itp.

Okazało się, że zwiększenie częstotliwości ważenia się było istotnie związane ze wzrostem ilości nastrojów depresyjnych i lęków oraz spadkiem poziomu satysfakcji z własnego ciała i poczucia własnej wartości wśród badanych kobiet. Panie, które w ciągu tych 10 lat regularnie i często się ważyły, częściej cierpiały z powodu stanów depresyjnych, częściej odczuwały niepokój, a ich zadowolenie ze swojego ciała było znacznie niższe.

"U 80 proc. kobiet, które ważyły się bardzo często, doszło do rozwoju niebezpiecznych zachowań związanych z kontrolą masy ciała - wyjaśnia dr Pacanowski. - Bo choć otyłość to ogromny problem zdrowia publicznego, pamiętajmy, że zaburzenia odżywiania są równie poważne. Tymczasem częste ważenie prowadzi z reguły do niezadowolenia ze swojego ciała i wagi, a to z kolei istotny czynnik w rozwoju zaburzeń odżywiania”.

„Z naszego badania wyraźnie wynika, że ważenie się nie jest tak niewinną, nieszkodliwą i błahą czynnością, na jaką z pozoru wygląda - podkreśla Pacanowski. - Dlatego niezwykle ważne jest, aby kierowane do młodych ludzi programy zapobiegania otyłości unikały zalecania samodzielnych pomiarów wagi, gdyż może to być poważny czynnik predysponujący do rozwoju zaburzeń odżywiania”.

„Wszyscy specjaliści i rodzice powinni mieć świadomość, w jaki sposób ważenie może wpływać na zachowania nastolatków - dodaje naukowiec. - Lekarze powinni zwracać na to uwagę podczas rutynowych wizyt, jakie odbywają u nich młode dziewczęta. Pozwoliłoby to >wyłapać< niepokojące oznaki, mogące świadczyć o tym, że zwykła chęć kontrolowania swojej wagi być może przekształca się już w niebezpieczne zachowanie”.(PAP)

kap/ agt/

 
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz