MZ nie mówi nie, ani nie mówi tak Narodowemu Planowi Alzheimerowskiemu

08 Maja 2018, 15:52

Polska wskazuje choroby otępienne jako priorytet ochrony zdrowia. Wskazują na to działania resortu zdrowia- zapewnia podczas wczorajszej Komisji Polityki Senioralnej, wiceminister zdrowia, Zbigniew Król. Pomimo zapewnień MZ, pacjenci i organizacje pacjentów chorych na Alzheimera od kilku lat nie mogą doczekać się narodowego programu walki z Alzheimerem.

Przedmiotem rozmów komisji było powstanie „Narodowego Planu Alzheimerowskiego”. Reprezentanci komisji domagali się odpowiedz na pytania „czy i kiedy powstanie program walki z Alzheimerem i innymi chorobami otępiennymi?”.  

Wiceminister na powyższe pytania odpowiadał wymijająco. -Chcemy realizować odpowiednie działania i oferować odpowiednie świadczenia wspomagające osoby zmagające się z chorobami otępiennymi. Wydaje mi się, że lepiej jest realizować postulaty wynikające z programu (społecznego programu Alzheimerowskiego opracowanego w 2011 na podstawie raportu NIK – przyp. red.) niż realizować dokumenty” - komentuje Z. Król.

Co więcej, podczas obrad komisji, wiceminister sugeruje, że jeśli kadra resortu zdrowia byłaby szersza, to możliwe, że program by już powstał. Pomimo takich przeciwskazań Ministerstwo wykazuje szereg działań MZ realizujące postulaty ze społecznego programu walki z Alzheimerem -Zadaliśmy sobie znacznie trudniejsze wyzwanie i „coś” robimy – mówi podczas posiedzenia komisji Z. Król

Potrzebne jest zdefiniowanie potrzeb osób zmagających się z chorobą Alzheimera.

Aktualnie trwają badania kilku uniwersytetów medycznych nad chorobami otępiennymi, w tym choroby Alzheimera. Celem badań jest nie tylko pozyskanie nowych form farmakoterapii dla osób zmagających się m. in. z chorobą Alzheimera, ale także poddają ocenie obecny status pacjentów. Ministerstwo zapewnia, że dopiero na podstawie wyników tych badań, będzie można ocenić skalę potrzeb i wypracować odpowiedni plan działań rządu wobec chorób otępiennych.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz