Badach Rogowski: jesteśmy bardzo niezadowoleni z poprawek ustawy o PRM

10 Maja 2018, 9:20 Ratownicy

Senat będzie obradował na temat tzw. małej nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM), która zakłada upaństwowienie systemu PRM. O wypowiedź na temat nowelizacji małej ustawy poprosiliśmy Przewodniczącego Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa, Romana Badacha-Rogowskiego.

 

- Senacka komisja zdrowia wniosła poprawki i z jednej z nich jesteśmy bardzo niezadowoleni. Przewiduje ona przedłużenie bytu podmiotów prywatnych o kolejne trzy miesiące czyli do końca marca przyszłego roku, a miało być to tylko do końca tego roku - wyjaśnił Badach-Rogowski.

- Partia rządząca obiecywała jak najszybsze upaństwowienie ratownictwa medycznego, ta ustawa miała wejść w życie w tamtym roku, a jeszcze nie weszła w życie, więc trudno tu mówić o naszym zadowoleniu. Świadczy to tylko o działaniach, rządu i partii rządzącej, ponieważ gdyby chcieli wcześniej wprowadzić te rozwiązania, to byłoby to wcześniej załatwione - mówił Badach-Rogowski w rozmowie z politykazdrowotna.com.

Co dalej z niespełnionymi postulatami?

- Chcemy, aby ta ustawa jak najszybciej weszła w życie. Najbardziej bylibyśmy zadowoleni, gdyby Sejm odrzucił poprawkę Senatu wydłużającą o trzy miesiące upaństwowienie ratownictwa i zakończyłaby się kariera firm prywatnych i zarabianie na ratownictwie.  Chcemy, aby ta ustawa jak najszybciej weszła w życie, po to,  aby usiąść i zacząć rozmawiać o tzw. dużej nowelizacji gdzie jest zawartych kilkadziesiąt zmian. Obecnie wszelkie poprawki zgłaszane do tzw. małej ustawy, wydłużyłyby cały proces. Musimy zamknąć jeden rozdział, aby skupić się na dalszej części - podkreślił.

- Docelowo chcemy, aby powstała Narodowa Służba Ratownictwa Medycznego. Chcemy powołania w między czasie samorządu ratowników medycznych, ustalenia ścieżki rozwoju zawodowego ratownika, specjalizacji dla ratownika, krótkiej ścieżki uzyskania licencjata dla ratowników, którzy mają wykształcenie średnie. Spraw jest bardzo wiele i będziemy próbowali zmieścić to w dużej nowelizacji - zapowiedział przewodniczący KZZPR.

We wtorek do konsultacji trafił projekt ustawy o 6 proc. PKB na ochronę zdrowia

- Jako porozumienie zawodów medycznych mówiliśmy o poziomie 6,8 proc. PKB, więc nie mamy się z czego cieszyć, ale z drugiej strony jest światełko w tunelu, że po ponad 30-tu latach Polski niepodległej coś w tym kierunku zaczyna się ruszać i nakłady na ochronę zdrowia powoli zaczną być podnoszone - ocenił Badach-Rogowski.

- Chcielibyśmy, aby wzrost był jak najwyższy i jak najszybciej, tylko musimy się zastanowić bardzo głeboko według jakich modeli ma funkcjionować ochroną zdrowia. Nie sztuką jest tyko dorzucić pieniędzy, jeżeli one będą źle wydatkowane - stwierdził.

Propozycja podwyżek dla lekarzy specjalistów za pracę w jednym miejscu

Według Badacha, w obecnych warunkach jest to raczej niemożliwe, ponieważ mamy niedobór kadr lekarskich, pielęgniarskich i ratowniczych także.

BP

 Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Pis Sobota, 19 Maja 2018, 10:51
Podciągnąć ratownictwo pod straż jak na zachodzie
rm Piątek, 11 Maja 2018, 16:46
Czy nikt nie widzi że w tej grupie zawodowej każdy tylko dla siebie?! I nie wyniknie nic pozytywnego w ratownictwie bo po prostu nie będzie nigdy pieniędzy na to bo dla rządzących są inne priorytety jak np. pan Rydzyk, a naiwny KZZPRM wierzy i ufa naiwnie dalej rządzącym, wy ślepi jesteście i nie widzicie że ciągle Was w H... robią? Lekarze tupnęli nogą i moment kasa się znalazła! A tu? nie ma konkretnego podejścia! Robią Was jak chcą a Wy dalej naiwnie ze skuloną głową czekacie! Tylko na co? mała ustawa nie może przejść i szybko nie przejdzie a co mówić duża :) Tu nie ma co już gadać i pieprzyć tylko czas na jakiekolwiek rozmowy już dawno się skończył! A skoro PRM reprezentuje środowisko to skończcie już pieprzyc że to się nie podoba i tamto tylko do dzieła! Jak lekarze! Po to chyba jesteście i spora grupa zawodowa RM na Was liczy! Chcieć to se można! Tu trzeba działać i to ostro!
sm Piątek, 11 Maja 2018, 13:07
Kto go wybral na glos wszystkich ratownikow medycznych w Polsce?! Najpierw powinien ustalic stanowisko ze wszystkimi ratownikami medycznymi, a pozniej sie wypowiadac.

NIE dla Narodowej Sluzbu Ratownictwa Medycznego!!
Bo bedziemy jak Policja jezdzic wszyscy najtanszymi - jednorazowymi - autami np.: Fiat Ducato.
Mariusz Czwartek, 10 Maja 2018, 15:30
Ratownicy chca podwyzki. W dupie maja upanstwowienie, samorzady i inne bzdury, ktore gwarantuja tylko cieple posadko takim ludziom jak ten pan, co niby reprezentuje srodowisko ratownicze
gdak Piątek, 11 Maja 2018, 21:16
Zgadzam się w 100%
Pracując w tym społeczeństwie skrzydła mi już dawno opadły. Masz rację teraz liczy się kasa a nie samorządy, czy studia pomostowe.