PTK: 1 mln Polaków z niewydolnością serca

10 Maja 2018, 13:50 ciśnienie

Niewydolność serca to jeden z priorytetów organizacji, który wymaga bezzwłocznych działań. Na to schorzenie cierpi już nawet milion Polaków, a liczba będzie się powiększać. Znaczny procent chorych to pacjenci kardiologiczni po przebytym zawale serca, KONS może więc stanowić naturalną kontynuację KOS-zawał - apelują przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. 

Wdrożenie KOS-zawał w październiku zeszłego roku nie przyniosło oczekiwanej pozytywnej rewolucji, ale stopniowy progres - coraz więcej ośrodków decyduje się na przyłączenie do tego nowatorskiego programu - mówi prof. Adam Witkowski, Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

- Od czerwca ta sytuacja może się jednak zmienić. Dzięki wielomiesięcznemu dialogowi środowiska kardiologów z decydentami program uległ strategicznej zmianie, m.in. poprzez nowy współczynnik korygujący na świadczenia kardiologiczne dla dużych podmiotów (1,1), mnożnik dla ośrodków z dzienną rehabilitacją (również 1,1), uwzględnienie wszystkich dostępnych na rynku procedur elektroterapii oraz klarowny zapis dot. rozliczenia pacjenta w przypadku przedterminowego ukończenia programu. Wprowadzone modyfikacje mogą nie tylko przyczynić się do zmniejszenia śmiertelności pacjentów z zawałem serca o 3 tys. zgonów w skali roku, ale także sprawić, że polski KOS-zawał stanie się modelowym przykładem opieki koordynowanej w Europie - dowiadujemy się z informacji prasowej PTK.

Zbyt niski poziom finansowania programu

O kompleksowej opiece zawałowej w ujęciu teraźniejszym i przyszłym dyskutowano m.in. podczas sesji  “Kardiologia w dobie podstawowej sieci szpitalnej. Opieka kompleksowa w kardiologii - jak funkcjonuje modelowe rozwiązanie dla opieki chorych po zawale w praktyce?”, która odbyła się podczas 22. edycji warsztatów Warsaw Course On Cardiovascular Interventions. 

- Eksperci wielokrotnie podkreślali, że program dobrze działa i się rozwija, wymaga jednak niewielkich modyfikacji. W szczególności trzeba poprawić mniej korzystne finansowanie programu w szpitalach klinicznych. Warto też dążyć do udostępnienia programu wszystkim pacjentom z zawałem w Polsce.  Należy podkreślić, że kompleksowa opieka pozawałowa bezsprzecznie poprawia rokowanie pacjentów, a ponadto jest kosztowo-efektywna. Dlatego dziwi, że w niektórych oddziałach NFZ zniechęcano dyrektorów szpitali do podpisywania umów - dodaje prof. Piotr Jankowski, Sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Niedługo rusza program pilotażowy KONS

Pilotaż KONS rozpocznie się na przełomie lata i jesieni, obejmując kilka ośrodków i dużą grupę chorych. - Wierzę, że zdobyta dzięki temu wiedza pozwoli nam wkrótce wdrożyć program w całym kraju. Niewydolność serca to bowiem ogromny problem nie tylko kardiologów, ale i lekarzy pozostałych specjalności - tłumaczy prof. Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

źródło: PTK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz