Prawie 95 mld zł: tyle wyniosą publiczne nakłady na zdrowie w 2018 r.

15 Maja 2018, 10:35 leki pieniądze

GUS opublikował obwieszczenie o szacunkowej wysokości PKB w zeszłym roku, które zgodnie z ustawą o świadczeniach jest miernikiem publicznych nakładów na ochronę zdrowia w tym roku. Dzięki temu wiemy, ile w sumie mają w tym roku wynieść wydatki NFZ oraz budżetu państwa. Czy rząd będzie musiał wygenerować dodatkowe środki na zdrowie, by spełnić obietnice dochodzenia do 6 proc. PKB? 

Wczoraj GUS opublikował pierwsze szacunkowe dane dotyczące PKB za 2017 r. To w oparciu o nie, zgodnie z ustawą o świadczeniach oblicza się minimalny, gwarantowany ustawą poziom nakładów na ochronę zdrowia w tym roku.

Według pierwszego szacunku wartość produktu krajowego brutto w 2017 r. wyniosła 1 982,1 mld zł.

Biorąc pod uwagę obecne zapisy ustawy o świadczeniach na zdrowie w tym roku przeznaczone musi być nie mniej niż 4,67 proc. PKB. To dawałoby 92,56 mld zł publicznych nakładów w 2018 r.

Z kolei biorąc pod uwagę projekt nowelizacji tych przepisów, wynikający z porozumienia MZ z rezydentami z lutego tego roku, ma być to już w tym roku więcej. Projekt jest dopiero w konsultacjach. Gdyby jego zapisy miały być zrealizowane, publiczne nakłady na zdrowie w tym roku musiały wynieść przynajmniej 4,78 proc. PKB - co oznaczałoby 94,74 mld zł. 

Zobacz: Już jest projekt ustawy przyspieszający wzrost nakładów na zdrowie

 

Co się składa na tę kwotę?

Nie chodzi jednak o same wydatki NFZ. 

Środki, o których mowa w ustawie obejmują:

1) wydatki budżetowe w części budżetu państwa, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia; 

2) wydatki budżetowe w dziale „ochrona zdrowia” w innych częściach budżetu państwa oraz wydatki budżetowe w innych działach budżetu państwa przeznaczone na finansowanie składki na ubezpieczenie zdrowotne; 

3) koszty Funduszu ujęte w planie finansowym Funduszu z wyłączeniem środków z budżetu państwa; 

4) koszty związane z realizacją staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów oraz specjalizacji lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych. 

Ile z NFZ?

Na dzisiaj w planie finansowym NFZ mamy 79,3 mld zł. Ale minister zdrowia Łukasz Szumowski informował, że spływ składki jest lepszy niż przewidywano, więc na II połowę roku szykowana jest zmiana planu finansowego Funduszu. 

7,2 mld zł dział zdrowie w budżecie państwa. 1,2 mld zł z funduszu pracy przeznaczane jest staże lekarzy i pielęgniarek. Ok 2 mld zł których dysponentem jest MZ.

Biorąc pod uwagę deklaracje dotyczące sytuacji finansowej NFZ budżet państwa doda do ochrony zdrowia prawdopodobnie niewiele lub nic ponadto, co miał w planach. Podobnego zdania jest minister zdrowia Łukasz Szumowski, który podkreśla, że wynika to z dobrej sytuacji gospodarczej. 

AK

 

Źródło: GUS 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

adam Czwartek, 14 Czerwca 2018, 17:11
tylko czy fiiinanse nie zostaną zmarnowane na zbędne etaty i urzędników tylko faktycznie trafią dla pacjentów snsowana zmaina musi być za duzo urzędników sanepidy archaizm zadań nie na te czasy kasy chrych biura ds aids to jest zbędny twór