GUS o inflacji m.in. w zdrowiu. Ceny wizyt lekarskich rosną

15 Maja 2018, 11:24 pieniądze

W kwietniu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych zmienił się w ujęciu miesięcznym o 0,5 proc., zaś w ujęciu rocznym o 1,6 proc. - poinformował dziś GUS. Jak zmieniły się ceny "koszyka" zdrowotnego, uwzględnianego w inflacji, który obejmuje m.in. ceny wizyt lekarskich oraz wybranych leków?

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, w kwietniu według GUS-u wzrosły ceny m.in. żywności i napojów bezalkoholowych (4,1 proc.), restauracji i hoteli (2,8 proc.)napojów alkoholowych i tytoniu (1,7 proc.), użytkowania mieszkania (2 proc.), zdrowia (1,4 proc.), edukacji (2,1 proc.), rekreacji i kultury (0,9 proc.) i łączności (0,1 proc.). Jak wynika z danych GUS-u, spadły natomiast ceny odzieży i obuwia (-3,8 proc.), transportu (-0,1 proc.) oraz innych towarów i usług (-0,7 proc.). 

W zestawieniu szczegółowych danych są dostępne za wcześniejsze niż kwiecień miesiące. I jasno wynika z nich, że rosną ceny wizyt lekarskich i to one powodują wzrost inflacji w zdrowiu. W marcu porównując rok do roku ceny lekarskich usług ambulatoryjnych wzrosły o 4 proc. 
Od 0,1 do 1 proc. rosły w ostatnich miesiącach ceny wyrobów farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych

 AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz