E. Borek o powołaniu do zespołu ds. opieki farmaceutycznej

18 Maja 2018, 12:50

Naszą rolą w zespole jest wskazywanie potrzeb pacjentów, ponieważ dobrze działąjący system opieki farmaceutycznej ma dla nich ogromne znaczenie - podkreśliła w rozmowie w Polityką Zdrowotną prezes Fundacji My Pacjenci Ewa Borek, która została członkiem zespołu roboczego do spraw pilotażowego wdrożenia opieki farmaceutycznej.

Minister zdrowia znowelizował zarządzenie i włączył do prac zespołu czterech nowych członków m.in.przedstawicieli organizacji pacjenckich.

- Nasza fundacja od dość dawna zajmowała się tym tematem i wskazywaliśmy wielokrotnie jak powinna być zorganizowana opieka farmaceutyczna, aby po pierwsze służyła ona pacjentom, po drugie - odciążała lekarzy, a po trzecie - włączała farmaceutów w system opieki nad pacjentami. Włączenie nas do zespołu to prosta konsekwencja naszego dorobku w tym obszarze - stwierdziła prezes Fundacji. 

Jak dodała, przedstawiciele fundacji brali dotychczas udział w posiedzeniach zespołu. - Byliśmy zapraszani od początku jako uczestnicy bez prawa głosu, natomiast obecnie jestem pełnoprawnym członkiem zespołu- podkreśliła.

- Naszą rolą w zespole jest wskazywanie potrzeb pacjentów po to, aby wszystkie inicjatywy ministerstwa zdrowia były zbieżne z tymi potrzebami, a środki publiczne mogły być lepiej wydawane - mówiła Borek.

- Opieka farmaceutyczna ma ogromne znaczenie, o ile będzie ona realizowana w oparciu o dostęp farmaceutów do dokumentacji medycznej i do rzetelnych danych dotyczących leków przepisanych pacjentom. Powinna zatem funkcjonować we współpracy z systemem e-recepty - oceniła Borek. - Dostęp do danych i udzielenie informacji zwrotnej przez farmaceutę lekarzowi prowadzącemu będą skutkowały poprawą skuteczności i bezpieczeństwa farmakoterapii - podkreśliła.

Borek przypomniała, że fundacja specjalizuje się w badaniach opinii i potrzeb pacjentów. - Badania wyraźnie wskazują, że pacjenci oczekują, iż farmaceuta, jako zawód medyczny, będzie stanowił pierwszą linię informowania pacjentów. Farmaceuta przy pomocy swoich porad lub leków stosowanych bez recepty jest w stanie pomóc pacjentowi w taki sposób, że pacjent już nie musi ze swoim problemem zdrowotnym udawać się do lekarza - podkreśliła Borek i dodała, że jest to przez pacjentów niezwykle cenione.

- Pacjenci oczekują wzmocnienia systemu opieki farmaceutycznej, oczekują wsparcia pod postacią infolinii, gdzie mogliby zadzwonić i rozwiązać proste problemy zdrowotne, które nie wymagają bezpośredniej interwencji lekarza, gdzie mogliby omówić problem z farmaceutą i uzyskać poradę w zakresie odpowiedzialnego samoleczenia - stwierdziła Borek.

 

Polecamy również:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz