Minister zdrowia znowelizował zarządzenie i włączył do prac zespołu czterech nowych członków m.in.przedstawicieli organizacji pacjenckich.
- Nasza fundacja od dość dawna zajmowała się tym tematem i wskazywaliśmy wielokrotnie jak powinna być zorganizowana opieka farmaceutyczna, aby po pierwsze służyła ona pacjentom, po drugie - odciążała lekarzy, a po trzecie - włączała farmaceutów w system opieki nad pacjentami. Włączenie nas do zespołu to prosta konsekwencja naszego dorobku w tym obszarze - stwierdziła prezes Fundacji.
Jak dodała, przedstawiciele fundacji brali dotychczas udział w posiedzeniach zespołu. - Byliśmy zapraszani od początku jako uczestnicy bez prawa głosu, natomiast obecnie jestem pełnoprawnym członkiem zespołu- podkreśliła.
- Naszą rolą w zespole jest wskazywanie potrzeb pacjentów po to, aby wszystkie inicjatywy ministerstwa zdrowia były zbieżne z tymi potrzebami, a środki publiczne mogły być lepiej wydawane - mówiła Borek.
- Opieka farmaceutyczna ma ogromne znaczenie, o ile będzie ona realizowana w oparciu o dostęp farmaceutów do dokumentacji medycznej i do rzetelnych danych dotyczących leków przepisanych pacjentom. Powinna zatem funkcjonować we współpracy z systemem e-recepty - oceniła Borek. - Dostęp do danych i udzielenie informacji zwrotnej przez farmaceutę lekarzowi prowadzącemu będą skutkowały poprawą skuteczności i bezpieczeństwa farmakoterapii - podkreśliła.
Borek przypomniała, że fundacja specjalizuje się w badaniach opinii i potrzeb pacjentów. - Badania wyraźnie wskazują, że pacjenci oczekują, iż farmaceuta, jako zawód medyczny, będzie stanowił pierwszą linię informowania pacjentów. Farmaceuta przy pomocy swoich porad lub leków stosowanych bez recepty jest w stanie pomóc pacjentowi w taki sposób, że pacjent już nie musi ze swoim problemem zdrowotnym udawać się do lekarza - podkreśliła Borek i dodała, że jest to przez pacjentów niezwykle cenione.
- Pacjenci oczekują wzmocnienia systemu opieki farmaceutycznej, oczekują wsparcia pod postacią infolinii, gdzie mogliby zadzwonić i rozwiązać proste problemy zdrowotne, które nie wymagają bezpośredniej interwencji lekarza, gdzie mogliby omówić problem z farmaceutą i uzyskać poradę w zakresie odpowiedzialnego samoleczenia - stwierdziła Borek.
Polecamy również:
- Zmiany w zespole ds. opieki farmaceutycznej. Dołączyli m.in. pacjenci i NIL
- Przyspieszają prace nad wdrożeniem opieki farmaceutycznej