Za dużo świadczeniodawców w zakresie onkologii - potrzebny rejestr medyczny

21 Maja 2018, 10:01 operacja

- Pojęcie odpowiedzialności pozostaje nieznane w polskiej onkologii. Płatność za świadczenie bez monitorowania jakości i efektywności sprawia, że cel ośrodka-  zapewnienie finansowania, a także cel pacjenta- zdrowie, pozostają całkowicie rozbieżne – mówi Bartosz Poliński, fundacja Alivia.

Fundacja Alivia, w porozumieniu z innymi fundacjami na rzecz pacjentów zmagających się z nowotworami, złożyła propozycję projektu do Ministerstwa Zdrowia. Pacjenci wnioskują o wdrożenie rejestrów medycznych w dziedzinie onkologii. Wniosek trafił również do Ministra Finansów, z prośbą o zapewnienie odpowiednich środków na wdrożenie projektu.

Zbyt duża liczba ośrodków onkologicznych

Koszt projektu oszacowano na ok. 28 mln zł w perspektywie 7 lat. Celem projektu jest monitorowane efektywności opieki nad pacjentami. Mapa stworzona w oparciu o zebrane dane, mogłaby być podstawą do premiowania ośrodków, które gwarantują najwyższą jakość usług.

Rejestr mógłby wpłynąć na ograniczenie liczby ośrodków wykonujące świadczenia z zakresu chirurgii onkologicznej, która zdaniem fundacji pacjenckich, jest zbyt duża. Fundacja Alivia zwraca uwagę na przykład leczenia raka jajnika. Skomplikowany zabieg, który jest kluczowym decydentem o powodzeniu leczenia, w 2016 r. wykonany był w ponad 200-tu ośrodkach w całym kraju. 

- W przypadku chirurgii, która ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia, od bliskości ośrodka ważniejsza jest jakość wykonywanego zabiegu – mówi Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia.

NFZ wychodzi naprzeciw pacjentom

- Przed weekendem opublikowano projekt nowelizacji zarządzenia prezesa NFZ w zakresie leczenia szpitalnego. Wśród wielu propozycji zmian pojawiło się premiowanie ośrodków, które wykonały odpowiednią liczbę zabiegów z zakresu chirurgii onkologicznej. Na naszych oczach zmienia się paradygmat funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Fundusz proponuje pierwszy krok, kolejnym powinno być monitorowanie efektywności opieki poprzez wdrożenie rejestrów medycznych w dziedzinie onkologii – mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej Alivia

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz