MZ, NFZ i AOTMiT zrobią przegląd programów lekowych

23 Maja 2018, 13:51 leki

- Wraz z NFZ i AOTMiT będziemy chcieli powołać grupę roboczą, która będzie analizowała realizowane programy lekowe pod kątem ewentualnej racjonalizacji wydatków – mówi Polityce Zdrowotnej wiceminister Marcin Czech. Odnosi się też do ryzyka uruchomienia pay-backu. 

Pay-back

Jak niedawno pisaliśmy, dzięki włączeniu do programów lekowych nowych cząsteczek, zwiększa się dostęp pacjentów do nowoczesnych terapii, ale równocześnie po raz pierwszy jest ryzyko, że limit wydatków na refundację może zostać przekroczony. Wtedy firmy farmaceutyczne byłyby narażone na zwrot części dochodów ze sprzedaży leków refundowanych. Mogłoby to też wyhamować włączanie nowych substancji do refundacji. 

- Staramy się robić wszystko, żeby ryzyko pay-backu się nie pojawiło, mamy wciąż odpowiednie rezerwy i robimy wszystko, żeby gospodarować nimi racjonalnie jednocześnie nie zamykając pacjentom dostępu do nowoczesnych terapii - mówi w rozmowie z Polityką Zdrowotną wiceminister zdrowia Marcin Czech. 

 

Przegląd leków

Równocześnie prowadzone będą analizy zasadności refundacji leków m.in. dla seniorów. 

A dodatkowo przeanalizowane mają zostać wydatki na programy lekowe. 

- Wraz z NFZ i AOTMiT będziemy chcieli powołać grupę roboczą, która będzie analizowała realizowane programy lekowe pod kątem ewentualnej racjonalizacji wydatków – mówi wiceminister Marcin Czech.

Na razie nie zdradza szczegółów, można się jednak spodziewać, że może chodzić m.in. o lepsze celowanie terapii, czyli definiowanie grup pacjentów, wykorzystanie tańszych zamienników leków (m.in. leków biopodobnych w miejsce biologicznych, co już teraz premiowane jest przez NFZ). 

Nasz komentarz: Co do tego, że programy lekowe powinno się przeanalizować, nie ma raczej wątpliwości, ale część środowiska obawia się, że NFZ podejmie przy okazji próbę ograniczenia wydatków i uszczelnienia np. w zakresie programu w RZS, gdzie warunkiem skorzystania z nowoczesnych terapii jest odpowiednio długie leczenie tańszymi lekami, nawet jeśli nie są skuteczne. 

Pozostaje też do wyjaśnienia kwestia znacznego zróżnicowania regionalnego w dostępie do programów lekowych, na co wskazują od lat chorzy jak i konsultanci z poszczególnych dziedzin. 

AK 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz