NFZ: w konkursie na POZ Plus już 104 zgłoszenia. Też od małych placówek

23 Maja 2018, 14:59 lekarz

Konkurs na realizację pilotażu cieszy się sporym zainteresowaniem - informuje NFZ. Na 45 dostępnych miejsc w skali całej Polski złożono już 102 oferty. Fundusz odpiera zarzuty, że POZ Plus jest tylko dla dużych, lepiej zorganizowanych placówek. Ilu zgłosiło się małych świadczeniodawców?

Konkurs na realizację pilotażu cieszy się sporym zainteresowaniem - na 45 dostępnych miejsc (według założeń planowane jest podpisanie 45 umów) w skali całej Polski złożono już 102 oferty.

- Do ponownego ogłoszenia konkursu doszło jedynie w województwie lubelskim, gdzie wszystkie sześć złożonych ofert zostało odrzuconych z powodu błędów formalnych. Obecnie trwa ponowny nabór - informuje Fundusz.

 

Są też małe placówki

Fundusz dementuje doniesienia, że do konkursu zgłosiły się tylko duże podmioty. - 70 zgłoszeń dotyczyło podmiotów realizujących umowy na terenie gmin wiejsko-miejskich (od 5 do 10 tys.), a 18 – na wsi (do 5 tys.) - informuje NFZ.

Wątpliwości w tej sprawie zgłaszało Porozumienie Zielonogórskie. Uważa ono, że zbyt wysokie wymogi postawione w konkursach spowodują, że większość z małych podmiotów leczniczych przegra z dużymi świadczeniodawcami. PZ ma też inne zastrzeżenia do programu pilotażowego, które opisaliśmy tutaj.

 

Cele projektu
Program pilotażowy POZ Plus ma poprawić standardy i jakość obsługi pacjenta oraz pomóc wypracować optymalne rozwiązania organizacyjne i finansowe dla podstawowej opieki zdrowotnej. Program i jego efekty mają być na bieżąco analizowane i poddawane ewaluacji.

Jednym z celów pilotażu POZ Plus jest wypracowanie takich rozwiązań zarządzania chorobą, które umożliwią lekarzom POZ leczenie pacjentów w zakresie  najczęściej występujących w Polsce chorób przewlekłych, w koordynacji z wybranymi lekarzami specjalistami (diabetolog, endokrynolog, kardiolog, neurolog, pulmonolog i ortopeda).
Więcej o realizatorach programu będzie można powiedzieć po zakończeniu postępowania konkursowego.

 

Polecamy także:

Małe przychodnie nie są w stanie realizować programu POZ PLUS
MZ powołało zespół do wdrażania opieki koordynowanej w POZ
NFZ i Bank Światowy kończą prace nad modelem POZ

 

AK 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz