NIPiP: potrzebny system poradnictwa laktacyjnego

24 Maja 2018, 13:47 DZIECKO NIEMOWLE

NIPiP sugeruje, żeby zapewnić matkom dostęp do specjalistycznej opieki laktacyjnej w podstawowej opiece zdrowotnej oraz całodobowych obsad na oddziałach położniczych.

Szacuje się, że dzięki prawidłowym praktykom karmienia piersią można uratować 1,4 mln dzieci rocznie.1 Najnowsze badania pokazują, że znajdują się w nim komórki macierzyste, działające jak „wewnętrzny system naprawczy” w organizmie dziecka. Dziennie dziecko przyjmuje nawet kilkanaście miliardów tych komórek. Wraz z mlekiem matki przechodzą one przez żołądek dziecka do krwioobiegu, a stamtąd do potrzebujących narządów.

NIPiP rekomenduje karmienie piersią do 6 miesiąca życia dziecka

Dane zebrane przez POZ i zgromadzone przez GUS pokazują, że aż 32% badanych matek przestało karmić wyłącznie piersią już w 1. miesiącu życia dziecka, a w 4. miesiącu wyłącznie piersią karmiło już tylko 30%. W Polsce występuje wysoki procent kobiet rozpoczynających karmienie piersią, ale już w 2-gim miesiącu karmi około 50% kobiet mniej niż w 1997 roku. WHO zaleca karmienie dziecka do 6  miesiąca życia, a jeśli to możliwe – kontynuowanie nawet do 2 roku życia NIPiP rekomenduje budowanie skutecznego systemu wsparcia poradnictwa laktacyjnego w całym kraju, który
poprawi sytuację mam małych dzieci. 

Opieka laktacyjna dla matek

W przypadku problemów laktacyjnych, można skorzystać z pomocy położnej. NIPiP rekomenduje, by wskazówek, jak karmić dziecko, szukać w szpitalu i w podstawowej opiece zdrowotnej wśród doświadczonych położnych. W tym celu niezbędne jest zapewnienie dostępności do specjalistycznej opieki laktacyjnej w podstawowej opiece zdrowotnej oraz całodobowych obsad na oddziałach położniczych. To w zakresie kompetencji położnej leży m.in. poradnictwo laktacyjne i promowanie karmienia piersią oraz udzielanie pomocy w okresie laktacji.

Jeśli pomimo pracy z położną nie uda się utrzymać laktacji u matki to w takim celu istnieją banki mleka kobiecego. To profesjonalne laboratoria zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego od Honorowych Dawczyń, bezpiecznym przechowywaniem i dostarczaniem go potrzebującym dzieciom. Takie placówki powinny być nieodłącznym elementem systemu opieki nad matką i dzieckiem szczególnie, jeśli noworodek wymaga długotrwałego leczenia lub z innych powodów karmienie mlekiem biologicznej matki jest niemożliwe.

Karmienie piersią kluczem dla prawidłowego rozwoju dziecka

- Według NIPiP karmienie piersią ma korzystny wpływ na macierzyństwo. Oksytocyna, która jest wydzielana podczas bliskiego fizycznego kontaktu oraz w trakcie karmienia piersią ma działanie uspokajające oraz pomaga w budowaniu bliskiej więzi mamy z dzieckiem. Rozpoczęcie karmienia piersią jest czynnością bardzo naturalną, choć zaburzenia przebiegu ciąży oraz porodu mogą ten proces utrudnić. W przypadku zaburzeń można się karmienia piersią nauczyć. Tu kluczową rolę odgrywa edukacja ze strony położnych i rozpowszechnienie poradnictwa laktacyjnego, ponieważ wiedza i zapewnienie komfortu młodej mamie to najlepsza droga do sukcesu w karmieniu piersią” – mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz