NFZ: nowe zarządzenie ws. opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień

24 Maja 2018, 15:58 NFZ

NFZ opublikował w czwartek zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień. Wprowadza ono m.in. współczynniki korygujące dla świadczeń realizowanych w szpitalach psychiatrycznych.

 

 Jak czytamy w uzasadnieniu, zarządzenie wprowadza współczynniki korygujące: o wartości 1,04 dla świadczeń realizowanych w warunkach stacjonarnych psychiatrycznych i 1,06 dla świadczeń realizowanych w warunkach stacjonarnych psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, w celu pokrycia wzrostu kosztów świadczeń psychiatrycznych ponoszonych przez świadczeniodawców.

W uzasadnieniu podkreślono, że zarządzenie uwzględnia także propozycję wydłużenia obowiązku utrzymywania przez okres leczenia szpitalnego rezerwacji łóżka w psychiatrycznym zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym do 30 dni.

 

Nowe produkty rozliczeniowe

Jednocześnie wprowadzono zmiany do załącznika nr 1 do zarządzenia - stanowiącego katalog zakresów świadczeń - w którym wyodrębniono produkt rozliczeniowy dla turnusu rehabilitacyjnego dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz turnusu rehabilitacyjnego dla osób uzależnionych. Wykazano także produkty rozliczeniowe z zastosowaniem różnego rodzaju wskaźników korygujących jak: przepustki, pobyt ponad standard czasu, porady w przypadku kobiety w ciąży z wadą letalną płodu.

Ponadto, w ramach zakresu świadczeń: świadczenia psychiatryczne dla dzieci i młodzieży w ramach leczenia pacjentów z grupy rozpoznań ICD 10: F43 - reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, został wydłużony czas pobytu z 42 dni do 70 dni, co stanowi realny czas na przeprowadzenie terapii PTSD.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

P Niedziela, 02 Września 2018, 19:40
Co w takim razie powinna zrobić osoba doświadczająca objawów ptsd, której organizm funkcjonuje nieustannie w trybie wzmożonego napięcia, walki, bądź ucieczki, co porwadzi również do kompletnej dysfunkcji fizycznej organizmu i chorób? Gdzie się zgłosić, aby móc otrzymać, jak najszybszą pomoc?