Lekarze wybrali w nocy prezesa swojej izby

26 Maja 2018, 3:51 NIL

Andrzej Matyja został Prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, a Grzegorz Wrona Naczelnym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej.

Głosowanie odbyło się ok. 3 w nocy w z piątku na sobotę.

Andrzej Matyja dostał 217 głosów i w tajnym głosowaniu pokonał Romualda Krajewskiego (129 głosów) oraz Krzysztofa Kordela (49 głosów). Matyja był do niedawna prezesem Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie.

Naczelnym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej został ponownie Grzegorz Wrona (209 głosów), który pokonał Wojciecha Drozda (186 głosów). 

Gratulujemy!

Jak relacjonuje "Gazeta Lekarska" Andrzej Matyja prezentując swoją kandydaturę deklarował, że nauczył się być skutecznym w działaniu. Wspominał, że młodych lekarzy trzeba napełnić wiarą w skuteczność samorządu lekarskiego, ale też dawać wsparcie lekarzom seniorom. Trzeba szanować autonomiczne decyzje lekarzy dentystów.

Nowy szef izby zadeklarował, że będzie zabiegał, aby lekarz uzyskał status funkcjonariusza publicznego. Ponadto zwrócił uwagę na problem wypalenia zawodowego wśród lekarzy i potrzebę wykorzystania środków unijnych do celów samorządu. 

Podkreślał, że nie ma ambicji politycznych i nie chce budować kariery politycznej na samorządzie lekarskim. Jego zdaniem samorząd musi być neutralny, apolityczny. Jednak trzeba się spotykać z decydentami i przedstawiać im ekspercką wiedzę, brać udział w tworzeniu prawa na etapie ich powstawania, a nie dopiero w trakcie konsultacji gotowych projektów prawnych. Zwrócił uwagę, że NRL nie ma przedstawiciela wśród uczestników debaty „Wspólnie dla zdrowia” ogłoszonej przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Zjazdy Sprawozdawczo-Wyborcze odbywają się co cztery lata, a podczas nich podsumowywana jest działalność organów NIL w mijającej kadencji. Ponadto delegaci wybierają Prezesa NRL wraz ze składem NRL, Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej wraz z zastępcami, członków Naczelnego Sądu Lekarskiego, członków Naczelnej Komisji Rewizyjnej oraz Krajowej Komisji Wyborczej na kolejną kadencję.

AK

Polecamy także:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz