Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej o wyzwaniach na drugą kadencję

26 Maja 2018, 21:45 NROZ grzegorz wrona andrzej matyja prezezs NRL NIL

Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Rady Lekarskiej Grzegorz Wrona, wybrany w piątek w nocy na drugą kadencję, zapowiedział, że będzie ona kontynuacją priorytetów i zadań, jakie postawił sobie na pierwsze cztery lata.

 

W sobotę podczas spotkania z dziennikarzami przypomniał, że zadanie samorządu lekarskiego to sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu przez lekarzy.

Jak zapewniał, jako NROZ zajmuje się każdą sprawą, o jakiej otrzyma informacje, także za pomocą mediów. Wrona podkreślił, że media często oczekują natychmiastowej reakcji, a nie można podejmować decyzji bez wysłuchania wszystkich stron.

Udział lekarzy w reklamach i postawy antyzdrowotne

- Bardzo mnie bolało podczas mijającej kadencji, uczestnictwo moich koleżanek i kolegów w reklamach. Wizerunek i godność naszego zawodu zobowiązuje do tego, aby nie stać się marketingowcem - podkreślał. - Nie może być tak, że za pieniądze, za sprzedajność udzielamy swojego wizerunku po to, aby wspierać coś, co nie zostało oparte o rzetelną wiedzę medyczną - mówił.

Wrona zwrócił też uwagę na postawy antyzdrowotne niektórych lekarzy związane z kwestią szczepień, nałogów lub wykonywaniem świadczeń pod wpływem środków uzależniających.

Rzecznicy odpowiedzialności zawodowej walczą z patologią

- Rzecznicy dopowiedzialności zawodowej nie są prokuratorami i nie walczą z ludźmi. Naszym zadaniem jest walka z patologią - przypomniał.

Jak mówił największą wartością jest Kodeks Etyki Lekarskiej i sprawowanie pieczy nad jego przestrzeganiem. Drugą wartość stanowią przepisy, zaś trzeci element to uchwały programowe, które może przyjmować NRL.

- Okręgowe Rady Lekarskie i Naczelna Rada Lekarska ma jeszcze jedno zadanie, uprawnienie prawo do podejmowania uchwał o sposobie zachowania lekarzy. "Rzecznik odpowiedzialności zawodowej wsłuchuje się w to, co postanawia Rada i jest tego strażnikiem" - przypomniał.

Rola prywatnych podmiotów

Wrona pytany o rolę prywatnych placówek w systemie, zaznaczył, że istotna jest czysta sytuacja dla pacjenta. Jak mówił, placówka prywatna jest zainteresowana finansowaniem także ze środków publicznych, ale na takim poziomie, aby świadczenia mogły być nadal wykonywane na bardzo wysokim poziomie i odpwiednio finansowane. - Bez pieniędzy nie da się osiągnąć jakości i żadna ustawa o jakości nie zmieni naszych możliwości, aby udzielić świadczeń na takim poziomie, na jakim życzy sobie tego polski pacjent - mówił Wrona.

Polecamy również:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz