Bez diagnostów ani rusz - w wielu chorobach wyniki ich pracy są kluczowe

27 Maja 2018, 21:37 Laboratorium

– Medycyna laboratoryjna to jedno z najważniejszych i najbardziej obiektywnych źródeł, opisujących stan zdrowia pacjenta. Blisko 70 proc. decyzji lekarskich zależy od wyników badań diagnostycznych - przypominają diagności. 27 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. 

 

Data nie jest przypadkowa - to 27 maja 1961 r. Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego.

Jak wyjaśnia prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Elżbieta Puacz, celem Dnia Diagnosty jest m.in. promocja zawodu. 

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Elżbieta Puacz podkreśla, że celem Dnia Diagnosty jest promocja zawodu.

– Medycyna laboratoryjna to jedno z najważniejszych i najbardziej obiektywnych źródeł, opisujących stan zdrowia pacjenta. Blisko 70 proc. decyzji lekarskich zależy od wyników badań diagnostycznych. Praca diagnostów laboratoryjnych dostarcza wiedzy o stanie klinicznym pacjenta, efektywności procesu terapeutycznego i diagnostyki chorób np. nowotworowych i immunologicznych - wyjaśnia prezes KIDL.

- Poza tym dostarcza informacji o zakażeniach szpitalnych, antybiotykoterapii, narastaniu oporności wśród drobnoustrojów. Diagności laboratoryjni pracują w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz laboratoriach stacji sanitarno-epidemiologicznych - dodaje.

Jak uważa Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, rola badań diagnostycznych nie jest doceniana, a wręcz przeciwnie traktowana jest jako koszt przez menadżerów służby zdrowia.

– Wbrew pozorom diagnostyka nie zwiększa kosztów leczenia, ale w perspektywie obniża je. Prawidłowa diagnoza ma ogromne znaczenia dla wyboru właściwej terapii i szybkiego powrotu do zdrowia. Wcześniejsze wykrycie choroby zwiększa skuteczność leczenia i zmniejsza koszty. Regularne badania profilaktyczne zapobiegają ewentualnym chorobom, takim jak zawał serca czy udar mózgu – argumentuje prezes Puacz.

Ponadto dzięki badaniom genetycznym można zarówno wykryć skłonność do określonych chorób (medycyna predykcyjna), jak i dobrać skuteczne metody leczenia (medycyna personalizowana).

W Polsce jest obecnie ok. 15 tys. diagnostów laboratoryjnych, są to absolwenci trudnych medycznych studiów. Jak podkreśla KIDL, niestety ich zarobki są tak niskie, dlatego tylko 54% absolwentów analityki medycznej decyduje się na pracę w zawodzie.

– Współczesna medycyna wymaga od diagnostów dużej wiedzy, diagności podnoszą kwalifikacje, uzyskując tytuł specjalisty, pomimo tego ich zarobki nie przekraczają 3 tys. zł brutto – powiedziała prezes KRDL.

AK

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz