M. Czech: dokument Polityka Lekowa ma już 95 stron, ale trwają prace

28 Maja 2018, 10:51 leki

Przemysł farmaceutyczny ma do odegrania dużą rolę, tak widzi to Pan Premier i musimy dać impuls dla tej branży - mówi o dokumencie "Polityka Lekowa" wiceminister zdrowia Marcin Czech. Dokument ma już 95 stron, ale nadal trwają nad nim prace. 

Trwa konferencja dotycząca Polityki Lekowej zorganizowana przez Puls Medycyny. 

Jak podkreśla Marcin Czech dokument "Polityka Lekowa" obejmuje czteroletnią perspektywę, dotyczy i sektora publicznego i prywatnego. Przeprowadzono już konsultacje wewnętrzne po stronie publicznej części dokumentu, a niedługo ma trafić do konsultacji społecznych.

Jak podkreśla Czech w dokumencie będą szczegółowo wymienione osoby, które przygotowywały Politykę Lekową. Są to ludzie mający wieloletnie doświadczenie po stronie publicznej, ale też akademicy, osoby związane z branżą konsultingową. 

- Będziemy brać też pod uwagę Państwa uwagi do dokumentu, ale proszę brać pod uwagę, że zgłaszane przez różne osoby uwagi mogą być sprzeczne, uwzględnimy część z nich - mówił wiceminister. 

Nacisk na zgłoszenia
Dostępność rynkowa to jeden z elementów dokumentu. Definiowana jest jako monitorowanie wszystkich etapów od badań klinicznych, przez wytwarzanie, dopuszczenie do obrotu, obrót, bezpieczeństwo farmakoterapii. Czech zwrócił uwagę m.in. na niską liczbę zgłoszeń działań niepożądanych. 60-70 proc. zgłaszają samo wytwórcy i dotyczą zwykle działań już dobrze znanych, opisanych, a więc nie uczymy się na tych zgłoszeniach. 

Czech podkreślał, że teraz lekarze tłumaczą, że dokonywanie zgłoszeń to dodatkowa praca. Jest to jednak niezbędne. 

- Rozważamy mierniki działań - np. jaki wzrost liczby zgłaszania działań niepożądanych przyjąć, czy uwzględnić zgłoszenia przez konkretne grupy - mówi Czech. 

Etap prac

Zorganizowaliśmy proces, zidentyfikowaliśmy główne wyzwania, zanalizowaliśmy sytuację, przygotowaliśmy projekt i konsultujemy go już wewnętrznie. Niedługo skierujemy do szerokich konsultacji - mówi Marcin Czech. Potem potrzebne zabezpieczenie poparcia politycznego. 

Dokument po dwóch latach ma być poddany przeglądowi.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

olaf Poniedziałek, 28 Maja 2018, 12:02
95 stron? robi wrażenie. A jaką czcionką?:)))
... Poniedziałek, 28 Maja 2018, 11:23
Polityka lekowa na 4 lata? To cud. Perspektywa dla pacjentów i branży iście dalekosiężna. Można zacząć coś budować i potem się dowiedzieć po 4 latach że polityka zmieniła. A co min Szumowski mówi o duecie Czech-Lipska? Czy to też element polityki lekowej państwa na kolejne 4 lata?