Płatności w aptekach i placówkach: będzie szybciej

28 Maja 2018, 13:33 Apteka

Przy większej liczbie płatności kartą nie będzie wymagane podawanie PIN. To ułatwi pracę m.in. aptek, ale też przychodni pobierających opłaty m.in. za szczepienia czy komercyjne wizyty. O ile wzrośnie limit transakcji nie wymagających potwierdzenia? Kiedy zmiany mogą wejść w życie?

Obecnie podanie PIN przy płatności kartą jest wymagane przy transakcjach wynoszących powyżej 50 zł. Jak poinformował dziś MasterCard, limit ten ma się podwoić. Zmiany wprowadzi jednak najwcześniej w II kwartale 2019 r., więc poczekamy na nie ok. rok. 

Mastercard poinformował, że Narodowy Bank Polski dał zielone światło do zmian. 

Skąd taka zmiana?

W 2017 r. po raz pierwszy średnia wartość transakcji zbliżeniowej przekroczyła 50 zł. Była też trzy razy wyższa niż w 2010 r. - podaje Mastercard, powołując się na badanie POLASIK Research przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polaków korzystających z płatności zbliżeniowych w maju tego roku.

Firma dodaje, że zdecydowana większość (66 proc.) transakcji kartowych na kwoty powyżej 50 zł jest realizowana w technologii zbliżeniowej, z kodem PIN wpisywanym na terminalu. Podniesienie limitu pozwoli więc zwiększyć szybkość i wygodę znacznej części tych transakcji.

AK

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz