MZ odciąży lekarzy i pielęgniarki

28 Maja 2018, 16:01 lekarz

Jedną z obietnic ministra zdrowia jest powszechne zatrudnianie w szpitalach sekretarek medycznych. Lekarze przy okazji wejścia w życie e-zwolnień postulowali natomiast o zatrudnianie tzw. asystentów medycznych, którzy mogliby z upoważnienia medyka wystawiać e-dokumenty. Podczas dzisiejszej konferencji minister zdrowia, Łukasz Szumowski zapowiedział wpisanie do rejestru zawodów medycznych sekretarki medycznej i opiekuna medycznego.

 W kwietniu ukazał się projekt nowelizacji ustawy oświadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada, iż zwolnienia lekarskie będzie mogła wystawiać osoba upoważniona przez lekarza. Problemem przy wdrożeniu programu w życie był fakt, że wspomniane powyżej zawody nie widniały ani w rejestrze zawodów medycznych, ani wklasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

MZ spełnia oczekiwania lekarzy

- Wprowadzenie nowych zawodów jest niezbędne żeby zrealizować nasz postulat do zrewitalizowania służby zdrowia. Chcemy odciążyć lekarzy od pracy biurokratycznej. - mówił Łukasz Szumowski. Asystenci medyczni będą odpowiedzialni m.in.  za przygotowywanie i uzupełnianie dokumentacji medycznej pacjenta oraz wypisywaniu zwolnień lekarskich. Opiekunowie medyczni to personel, który będzie miał pomóc lekarzom i pielęgniarkom, odciążając pracowników z ciężkiej pracy opiekuńczo pielęgnacyjnej. - tłumaczył.

Minister Szumowski zapewniał, że przerost biurokracji w zawodzie lekarza jest jednym z powodów emigracji, a odciążenie ich w postaci wprowadzenie systemowego wymogu posiadania sekretarki powinno ograniczyć problem niedoboru liczby lekarzy. 

Ile sekretarka medyczna i opiekun będą kosztowały państwo?

- Nie stworzyliśmy nowe zawodu, tylko nie był on określony w rejestrze rejestrów zawodów medycznych. Do tej pory szkolenie sekretarek medycznych skutkowało znaczącym obciążeniem funduszy szpitali - mówił Łukasz Szumowski. - Uwalniamy czas pracy lekarza poprzez przekazanie prac administracyjnych sekretarkom medycznym, liczymy na oszczędność pieniędzy a nie generowanie kosztów. Średnio 5-10 min poświęca lekarz na dokumentacje pacjenta. W przypadku 50 pacjentów w POZ, w przeliczeniu na całą Polskę to znacząca oszczędność uwolnionych zasobów w postaci dodatkowego czasu dla lekarzy. -dodał.

JK

 Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz