Hamankiewicz o nowym prezesie NRL: na czele samorządu człowiek z dużym doświadczeniem

28 Maja 2018, 15:58 Prezes Maciej Hamankiewicz NIL

Na czele Naczelnej Rady Lekarskiej stoi bardzo utytułowany człowiek z dużym doświadczeniem samorządowym. To powinno rodzić nadzieję na lepsze jutro - ocenił były prezes NRL Maciej Hamankiewicz wybór prof. Andrzeja Matyi na szefa samorządu lekarskiego.

 

W sobotę w nocy Krajowy Zjazd Lekarzy wybrał prof. Matyję na stanowisko Prezesa NRL. Maciej Hamankiewicz pełnił tę funkcję przez ostatnie dwie kadencje.

Prezes Maciej Hamankiewicz NIL
Maciej Hamankiewicz

Z czym zmierzy się nowy prezes NRL

Hamankiewicz w rozmowie z Polityką Zdrowotną, podkreślił że wyzwania jakie stoją przed nowym prezesem, są niezmienne od 28 lat. - Przed nowym prezesem jest ogrom pracy - dodał.

- Na zjeździe zarzucano Naczelnej Radzie Lekarskiej dlaczego nie osiągnęliśmy nakładów na ochronę zdrowia w wysokości 6 proc. PKB mimo, że od 1997 roku jest taka uchwała zjazdowa. Samorząd lekarski nie miał takiej siły sprawczej, by jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmienić nastawienie kolejnych rządów  - mówił Hamankiewicz. - Dbałość o to, żeby do tego dążyć będzie musiała być zachowana - dodał.

Sukcesy ostatnich lat to wyroki TK

Hamankiewicz pytany o to, co udało się osiągnąć, gdy stał na czele samorządu lekarskiego wskazał na korzystne wyroki sądowe.

- W ostatnich latach, szczególnie ostatnich czterech, osiągnęliśmy bardzo wiele. Na pierwszym miejscu wymienię, że udawało nam się wygrywać praktycznie wszystkie sprawy sądowe. Najważniejszymi sprawami są te przed Trybunałem Konstytucyjnym - wskazał Hamankiewicz.

- Niezwykle istotna sprawa dotyczyła tajemnicy lekarskiej. W 2014 r odbyła się rozprawa, podczas której Trybunał wydał bardzo ważny wyrok dotyczący ochrony tajemnicy lekarskiej i uznał, że tajemnica lekarska jest priorytetem dla pacjentów - przypomniał Hamankiewicz.

- Kolejna to 2015 rok i wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie klauzuli sumienia. To wyrok wiekopomny, ponieważ Trybunał stwierdził, że działanie zgodnie z sumieniem jest obowiązkiem lekarza  - podkreślił. Jak dodał, kilkudziesięciostronnicowe uzasadnienie, to kopalnia wiedzy, jak to powinno wszystko funkcjonować.

Polecamy również:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz