Prawie 2,3 mln Polaków ma polisy zdrowotne

29 Maja 2018, 10:39 dane dokumenty raport

 Na koniec 2017 r. o 22 proc. zwiększyła się liczba Polaków z dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Z prywatnych polis korzysta już 2,27 mln osób – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Eksperci prognozują, że liczba ta będzie rosła.

 

Na koniec 2017 r. łączna wartość aktywów zakładów ubezpieczeń przekroczyła 196 mld zł (6,2 proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego). Z czego oszacowano 62,4 mld zł wartości składek z ubezpieczeń na życie,  wartość składek ubezpieczeniowych wyniosła 24,6 mld zł.

– Trend rosnący w kontekście prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych postępuje od lat. Pomimo ciągłych zmian w publicznej służbie zdrowia, Polacy ciągle wydają się zauważać jego niedociągnięcia, a wymagania społeczeństwa co do jakości i dostępności rosną. Tym samym alternatywa w postaci prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego staje się atrakcyjna dla coraz większej liczby Polaków – mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Pracodawcy dostrzegają wartość prywatnej opieki zdrowotnej

- Rośnie liczba zarówno ubezpieczonych grupowo, jak i indywidualnie. Zgodnie z raportem PIU „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków” opublikowanego w listopadzie ubiegłego roku, dostęp do opieki medycznej może nawet o 70 proc. ograniczać nieobecność w pracy z powodu choroby. Wyniki raportu potwierdzają, że przedsiębiorcy dostrzegają wartość prywatnej opieki zdrowotnej i zdają sobie sprawę z kosztów związanych z nieobecnością pracowników, określanych nawet na 30 tys. zł na osobę rocznie. W sytuacji niskiego bezrobocia niemal wszyscy pracodawcy cierpią na brak rąk do pracy i rywalizują o pracowników. Tym samym rośnie wartość ubezpieczeń zdrowotnych, zarówno jako najbardziej pożądanego przez pracownika benefitu pozapłacowego, jak i narzędzia pozwalającego utrzymywać kadrę w dobrym zdrowiu. Dobre zdrowie pracowników przekłada się na efektywność – najnowsze badania pokazują, że koszty tzw. prezenteizmu, czyli zmniejszonej wydajności pracowników, którzy mimo choroby przychodzą do pracy, mogą wielokrotnie przekraczać koszty zwykłej absencji. - mówią eksperci PIU.

Dobre wyniki, wciąż daleko od czołówki

Zgodnie z raportem Insurance Europe w 2016 r. największym europejskim rynkiem ubezpieczeniowym pozostawała Wielka Brytania (z wartością składki przypisanej brutto 250,7 mld euro). Za nią plasowały się Francja (208,5 mld euro) i Niemcy (194,3 mld euro). Polska plasuje się na 14. miejscu (12,3 mld euro) i jeszcze do czołówki Europejskiej nam daleko. 

Z całym raportem można zapoznać się: tutaj.

JK

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz