W Polsce jest 48 tys. fizjoterapeutów z prawem do wykonywania zawodu

29 Maja 2018, 12:50 fizjoterapeuta masażysta rehabilitacja

Od 1 czerwca zawód fizjoterapeuty będą mogły wykonywać tylko osoby posiadające Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty. Na dzień 29 maja br. w Polsce jest 48 062 osób uprawnionych do wykonywania czynności fizjoterapeuty. To dobra wiadomość dla pacjentów. Według szacunków i analiz Krajowej Izby Fizjoterapeutów olbrzymia większość fizjoterapeutów zdążyła złożyć dokumenty w wymaganym Ustawą o zawodzie fizjoterapeuty terminie i spełniła konieczne warunki do kontynuowania pracy w zawodzie. - informuje KIF.

 

Zgodnie z przepisami art. 28 Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty fizjoterapeuta przed rozpoczęciem wykonywania zadań zawodowych jest obowiązany posiadać Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty o czym przypominaliśmy ostatnio TUTAJ. Wszystkich zarejestrowanych fizjoterapeutów w Polsce można znaleźć tutaj 

- Znakomita większość fizjoterapeutów nie czekała do ostatniego momentu i już dawno uzyskała Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty (PWZFz) – mówi dr hab. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. – W naszej ocenie problem braku rejestracji czynnych zawodowo fizjoterapeutów dotyczy bardzo niewielkiej liczby osób. Niestety część z nich pracuje w większych ośrodkach i teraz wspólnie z pracodawcami mogą alarmować, że nie zdążyli na czas. Dodam, że nie jest to termin narzucony przez nas, ale wprowadzony przez Ustawę o zawodzie fizjoterapeuty. Informował o tym NFZ, informowała KIF. Trudno zrozumieć tłumaczenia, że było mało czasu: ponad rok czasu na rejestrację i przesłanie dokumentów to w mojej ocenie wystarczający okres. To jest, jak co roku z deklaracjami podatkowymi: niby od lat wiemy, że PIT-y składa się do 30 kwietnia, a zawsze jest grono osób, które zapomina i nie spełnia tego obowiązku – tłumaczy Krawczyk.

Ponad 48 tys. fizjoterapeutów

Zgodnie z danymi KIF, do tej pory, Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty otrzymało 48,072 osób (48,062 czynnych w zawodzie).  W związku z obecnymi zmianami widać efekt wzmożonej pracy urzędników. Według danych KIF, 13 163 wniosków zatwierdzono w okresie między 1. kwietnia br. a 29. maja br., czyli w terminie znacząco krótszym niż określony w ustawie. 

Pacjent w centrum zainteresowania 

- Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty to wyraz troski o pacjentów i jakość świadczonych usług. Do tej pory wszystkie osoby, które chciały mogły nazywać się fizjoterapeutą, nawet jeśli nie posiadały wystarczających kwalifikacji i umiejętności. Wśród nich byli m. in. masażyści, trenerzy, kosmetyczki. Używanie w odniesieniu do świadczonych przez te osoby usług pojęcia fizjoterapeutyczne wprowadzało w błąd pacjentów, a w niektórych przypadkach mogło być niebezpieczne dla ich zdrowia.- informuje KIF. – Szczególnie w ostatnim okresie rejestracji, kiedy byliśmy zasypani dokumentami, musieliśmy dołożyć wszelkiej staranności przy analizie dokumentów. Nie mogliśmy sobie pozwolić na błędy i nadać PWZF-z osobom, które nie są do tego uprawnione – podkreśla Prezes KIF.

- Dzisiaj pacjent trafiając do gabinetu fizjoterapeutycznego ma pewność, że trafia do przedstawiciela specjalistycznego zawodu medycznego, a świadczona pomoc jest profesjonalna i zgodna ze sztuką. Fizjoterapeuci analogicznie do innych zawodów medycznych są zobligowani do prowadzenia dokumentacji medycznej oraz zachowania tajemnicy medycznej. - zapewnia biuro prasowe KIF.

źródło: Biuro Prasowe KIF

JK

Polecamy również: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz